Tanıtım Yazıları

HAVATAŞ Pocket dergisi Yayın Hayatına Girdi

Yeni Dergi, Yeni Heyecan

HAVATAŞ Pocket dergisi

HAVATAŞ Pocket dergisi

HAVATAŞ Pocket dergisi, ilk sayısıyla kelimenin tek anlamıyla bomba gibi geliyor. Bu yıl karikatür alanında Pulitzer ödülü alan Matt Wuerker’ın ilk defa Türk basını olarak HAVATAŞ Pocket dergisine verdiği röportajdan, sıra dışı müzik aletleriyle deneysel müzikler yapan Avusturyalı grup Sebze Orkestrası’na, Hindistan’ı yeniden keşfetmenizi sağlayacak gezi yazısından, İstanbul’un yanı sıra dünyadaki kültür-sanat etkinlikleri, gezilecek, görülecek yerlerine kadar dolu dolu içeriğiyle ilk sayısı 1 Temmuz’da çıkıyor.

2012 karikatür alanında Pulitzer ödülüne layık görülen Matt Wuerker ile gerçekleştirilen röportajın bir kısmını paylaşıyoruz.

  • 1.   Bundan önce iki kez daha Pulitzer ödülü adayı olmuştunuz. Şimdi en sonunda Pulitzer ödülü almış olmak nasıl bir duygu?

Rüya gibi bir şey. Bu kadar ilgi uyandıracağını tahmin bile edemiyordum. Hayatımın ve dünyanın birçok farklı bölgesinden insan o kadar çok heyecanlandılar ki bu olay karşısında. Ve yine Türkiye’den bazı hoş insanlar bundan dolayı benimle röportaj yapıyor.

  • 2.  Sizi Pulitzer’e götüren şey neydi? Başarınızın sırrı nedir?  

Eski bir Amerikan deyişi vardır : Carnegie Hall’e nasıl giderim? Deneme, deneme, deneme.. Ben ilk olarak Jimmy Carter başkanlığı döneminde karikatür çizmeye başladım. 30 yıldır pratik yapmamın yanında siyaset ve karikatür hakkında çok şey öğrendim.

  •  3.  İlk karikatür çizmeye nasıl başladınız?  Neden siyasi karikatürler çiziyorsunuz?

Vietnam Savaşı yıllarında büyüdüm ve o zamanlar siyaset  ortamı çok ateşli ve çekişmeliydi. Paul Condrad, savaş karşıtı olan ve bu yüzden Başkan Nixon’a karşı duruş alan Los Angeles Times’da ses getiren, sert karikatürler çiziyordu. Bu çabaları sayesinde, Nixon’un tuttuğu gizli siyasi düşman listesini giren tek karikatürist olma onuruyla ödüllendirilmişti. Bu olay ben gibi yetişmekte olan bir karikatüristin çizdikleriyle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın bile dikkatini çekecek kadar etkiye sahip olabileceğini gördüm.

  • 4.  Karikatürleri çizmek için nereden fikir alıyorsunuz? Bir karikatürist için zengin ortam nedir?

Siyaset, karikatürler için oldukça zengin bir ortam. Karikatüristler olarak, aptallığa, iki yüzlülüğe ve ve alay edilecek olaylara saldırıyoruz. Siyasette bu gibi şeyler çok az kıtlığını yaşıyoruz diyebilirim.

  • 5. İnsanların okumaya zaman ayıramadığı çağımızda, sizin yaptığınız resim ve kelimeleri bir araya getirerek neler olduğuna dair en kısa yoldan haber vermek tam da günümüz insanı için olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda karikatürün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Karikatüristler medya dünyasında meydana gelen değişmelerle birlikte kendilerini gelişmeleri gerekir. Keskin sözleri ve iyi bir çizimle çizilmiş basit sabit bir karikatür kağıtta güzel durduğu gibi Iphone’da da güzel durur. Karikatürlerimizi yeni dijital platformlara nasıl taşıyabiliriz bunu öğrenmemiz gerekiyor.  Bu anlamda karikatüristleri okuyucularına seslenme noktasında meydana gelen yeni müthiş teknolojiler var. Örneğin ben bu ayın sonunda çıkacak olan bir interaktif bir Iphone uygulaması üzerinde çalışıyorum. İsmi Obamagrams olan bu uygulama, Başkan’ın ağzından bir şeyler söylemeyi, küçük animasyon bir karikatür oluşturmayı sağlıyor (http://www.obama-gram.com). Bunu dada sonra sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz. İnsanları ceplerinde Obama’yı taşıdıklarını ve onunla ilgli karikatürler çiziyor olduklarını görüyor olmak çok eğlenceli olacak.

Düşüncelerinizi Paylaşın