Tanıtım Yazıları

HSG (Rahim Filmi) Nedir? Neden Ve Nasıl Çekilir?

Son yıllarda ki teknolojik gelişmeler sayesinde birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da doktorların ve hastaların işlerini çok kolaylaştıran aletler sayesinde tehlikeli hastalıklara karşı erken teşhis konulabilmekte ve bu sayede bir an önce tedaviye başlanabilmektedir… Histerosalpingografi (HGS) yani ilaçlı rahim filmi bunlardan bir tanesidir. Bu filim sayesinde kadınlar için hayati önem taşıyan birçok hastalık teşhis edilebilmektedir Örneğin; sürekli düşük yapma durumu varsa, kısırlık tanısında, rahim ağzı kanallarının tıkalı olması durumunda, genetik sebeplerden dolayı bir gelişme sorunu olup, olmadığı gibi hastalık tanılarında doktorlarımıza yardımcı olmaktadır.

Rahim filmi genellikle regl bitiminden bir kaç gün sonra çekilmektedir. Burada ki amaç anne karnında bir bebek olma riskini ortadan kaldırmaktır. Filim çektirecek olan hasta öncelikle çok iyi bir jinekolojik muayeneden geçmek zorundadır şayet iltihabi bir durumu varsa bu filim çekilemez. Önce tedavi uygulanır ancak ondan sonra çekim mümkün olacaktır. HGS çekimi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve radyoloji uzmanı ile birlikte çekilmektedir. Hasta sırt üstü ve dizleri kırık bir pozisyonda yatarken ilk aşamada vajinaya bir alet yerleştirilir bu aletin amacı rahim ağzını görüntülemektir. Sonrasında ise rahime bir alet yerleştirilir bu aletin ismi kanül ucuna bağlanan enjektörle ilaçlı madde verilir bu madde rahim içinin izlenmesinde görüntüyü aktarmada rol oynar.

Bakınız : Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi çekimi genellikle kadınların korktuğu bir işlemdir; ancak dikkatli bir uygulamayla herhangi bir sorun olmayacaktır. Uygulama sırasında ki batma hissi dayanılmayacak kadar acı veren bir durum değil. Ancak yine de işlem öncesinde bir ağrı kesici yardımı ile de hissedilen ağrı minimuma indirilebilir. Kadınlar genelde işlem saırasında kasılmaktan da çekinmektedirler bu durumda ne kadar kendinizi kasarsanız kasın rahim kaslarınız gerilmez bu yüzden HGS açısından bir sıkıntı yaratmaz.

HGS çekimi çok sık yan etki göstermemekle birlikte çekim sırasında alerjik durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle alerji yapma ihtimali daha az olan ilaçlar tercih edilmelidir. Her 100 hastadan birinde enfeksiyon görülebilmektedir. HGS işlemi sona erdikten sonra bel ve kasık ağrıları, lekelenme ve kanama olabilmektedir; ancak aşırı ve uzun süreli bir kanama ve ağrı ile ateş olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Devamını Oku : İzmir Kadın Doğum Merkezi

Düşüncelerinizi Paylaşın