Tanıtım Yazıları

Kızların Son Günlerdeki Tercihi Yeni-oyun.com

Eskiden kız çocukları oyuncak bebekler ile oynar, onların anneleri olurlardı. Hatta diğer kız çocukları ile birlikte toplanıp, evcilik oynarlardı. Bu bebekler arasında en sevileni ise hiç kuşkusuz Barbie adı verilen bebekti. Çeşitli şekillerde çocukların karşısına çıkan Barbie, kimi zaman yeni giysilerle kimi zaman da farklı saç modelleri ile çocukların eğlencesi oldu.Ancak teknolojinin ilerlemesi, her alanda ve her yaşta olduğu gibi, bu alanda da bazı farklılıklar yarattı. İlk başta çocuklar artık bebeklerle oynamak yerine, sanal bebek adı verilen cihazlarla oynamaya başladı. Bu cihazlarda, ya insan yavrusu ya da çeşitli hayvanların yavruları sanal ortamda besleniyordu. Eğer yemek vermezseniz ölüyor ya da altını temizlemezseniz hastalanabiliyor ve hastaneye gitmek istiyordu. Ancak bu dönem çok kısa sürdü. Zira bu dönemden sonra bilgisayar çağı başladı. Teknolojik olarak devasa boyutlara ulaşan bilgisayar sektörü sayesinde artık hemen hemen her eve bilgisayar girmeye başladı.

Bu dönemde internet de gelişti ve ucuzladı. Bu nedenle bu dönemden sonra hemen hemen her evde internete bağlanabilen bilgisayar vardı diyebiliriz. Bu aşamadan sonra çocuklar sanal bebeklerle veya gerçek bebeklerle oynamak yerine, internet üzerindeki kız oyunları ile vakit geçirmeye başladı. Bu oyunların içeriğinde de elbette yine bebekler bulunuyordu.Her gün yeni yeni oyun piyasaya çıkıyor.

Bunlar arasında özellikle kız çocukları tarafından en çok oynananı ise hiç kuşkusuz yukarıda da dediğimiz gibi bebekli oyunlar. Kadınların annelik iç güdüsünün doğuştan geldiğini düşündüğümüzde bu sonuç hiç de şaşırtıcı değil. Daha o yaştan, kadınlar annelik için yanıp tutuşmaya başlıyor. Bunu bilen yapımcılar da, bebeklerin ana karakterini oluşturduğu oyunlar üretiyorlar.

Bunların başındaysa lili oyunları geliyor. Sevimli bebek Lili’nin çeşitli maceralarının konu alındığı bu yapımlar, hemen hemen bütün internet sitelerinde en çok tercih edilen yapımların başında geliyor. Kimi zaman sevimli bebeğimiz kayak yapıyor, kimi zaman sayılarla oynuyor, kimi zaman pazarcılık yapıp büyüklerine bir şeyler satmaya çalışıyor kimi zaman da kaybolduğu labirentten kaçmaya çalışıyor. Bütün bunların ortak yanı eğlenceli olmaları kuşkusuz. Ancak bununla birlikte eğitici yanları da yok değil. Bu oyunların birçoğu, el ve göz koordinasyonunun kurulmasına dayanır. Dolayısıyla da bu durum, çocukların reflekslerinin gelişmesini sağlayarak ileri de yetişkin olduklarında onlara büyük avantajlar sunacaktır. Ayrıca yapılan araştırmalar, bilgisayar oyunu oynayan çocukların diğer çocuklara göre karar alma konusunda çok daha iyi olduklarını ve ekstrem durumlarda iyi kararlar aldığını doğrulamıştır.

Düşüncelerinizi Paylaşın