Tanıtım Yazıları

Kurumsal SEO Çalışmaları

seo kavramıSEO çalışması gerçekleştirmek ve üzerinde çalışılan web sitesini üst sıralara yükseltmek, sitenin sahibi olan bireyin ya da firmanın imajını da olumlu yönde etkiliyor. Ama bireysel SEO çalışmaları yapılırken, özellikle bireyin imajını daha iyi bir konuma getirmeyi hedefleyen çalışmalar yapılmıyor. Sadece Web sitesinin ziyaretçi sayısının artması ve diğer sitelerde kendisinden bahsettirmesi sayesinde, internet kullanıcılarının algıları olumlu yönde etkileniyor. Yani bireyi tanımış oluyorlar, siteyi ve sunduğu ürünü beğendikleri takdirde de hakkındaki düşünceleri olumlu yönde etkilenmiş oluyor. (SEO çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.)

Kurumsal SEO çalışmaları ise bu durumdaki farklı çalışmalar, çalışmalar öncesinde geliştirilen farklı strateji ile öne çıkıyor. Hedeflenen sadece web sitesinin daha üst sıralarda yer alması ve kurum ya da marka isminden söz edilmesi olmuyor. Kurumun ve ürünün imajını olumlu yönde etkileyecek çalışmalar da planlanıyor. Yani amiyane tabirle ‘reklamın iyisi de kötüsü de makbuldür’ anlayışı ile hareket edilmiyor. Web sitesinin sıralamalardaki yerini üstlere taşıyacak olan çalışmalar aynı zamanda kurumun şimdiki durumunu ve gelecekteki hedeflerini de dikkate alınarak yapılıyor. Bu şekilde belirlenen stratejiye ve planlanan çalışmalara uygun olarak, kurumun ve ürünün imajının iyileştirilmesini, gelecekteki hedeflerine doğru hareket etmesini sağlayacak çalışmalar da yapılıyor. Tabi bu sürecin daha uzun bir işbirliğini gerektirdiğini hatırlatmak iyi olur. Yani SEO çalışmalarını planlayan ve yöneten kişi ile web sitesinin sahibi olan kurumun nispeten daha uzun vadeli çalışması uygun oluyor.

Sonuç olarak kurumsal ve bireysel SEO çalışmalarının arasındaki en önemli farkın, SEO uzmanı olarak çalışma yapan kişinin, üzerinde çalıştığı siteyi benimseme oranı ve siteye ayırdığı vaktin kurumsal çalışmalarda daha uzun olması gerekliliği olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası kurumsal SEO çalışmalarını başarıya ulaştıracak olan uzman, web sitesi üzerinde kendi sitesi üzerine çalışıyormuş gibi dikkatli ve özenli bir çalışma gerçekleştirecektir.

Düşüncelerinizi Paylaşın