izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Altınova, Yalova

Körfezin çevirmesi ile harika bir manzaranın yanında, harika bir iklime de sahip olan; cennet gibi bir ilçe Altınova, Yalova’nın en çok ziyaretçi alan ilçelerinden bir tanesi olarak biliniyor. Tarihsel dönemde bir çiftlik sahibinin 40 aile ile birlikte gelip konakladığı ve bir yerleşim yeri olarak belirlediği Altınova’da, günümüzde gerek Karadeniz, gerek Türk olmak üzere pek çok etnik kökenden insan yaşamaktadır. Oldukça sıcak ve şirin bir ilçe olan Toplist Altınova’da vakit geçirirken, vaktin nasıl geçtiğini genelde anlamazsınız zira gezecek oldukça fazla mekan ve tarihsel yöre mevcuttur. Bunun yanında ikliminin de gezmeye elverişli olması, artılardan bir diğeri olarak göze çarpar.

Genel Kültür
Yalova halkının tüm kodlarını içerisinde barındıran Altınova halkı, geçimlerini sebze ve meyvecilikten sağlamaktadır. Oldukça verimli ve meyve sebze üretimine elverişli toprakları bulunan Altınova’da, insanların %90’ı bu işlerden geçimini sağlarken diğer %10’luk kesimin çiçekçilik yaptığını söyleyebiliriz. Bahçe ile oldukça ilgili olan ve bahçe işlerini geleneksel olarak seven bir halk olarak Altınova halkı ile muhakkak tanışmalısınız.

Gezilecek Yerler
Altınova ilçesine yolunuz düştüyse, pek çok su kemerinin yanında körfezle sarılı bir ilçe olduğundan, kıyıları da dolaşmanız mümkün. Bundan keyif alan, deniz seven bir insansanız, Altınova’nın tam size göre olduğu söylenebilir. Bunun dışında, ilçeyi gezerken muhakkak su kemerlerine, eski hamamlara, çeşmelere ve benzeri yapılara rastlamanız mümkündür. Eski yapıları içerisinde bolca bulunduran Altınova’nın her karışı tarihidir desek, yanlış olmaz.

Neler Yenir?
Altınova’da Yalova’nın pek çok ünlü yemeği bulunabilir. Yaprak pidesi, yalova sütlüsü, Haberler muhakkak tadılması gereken lezzetlerden ikisiyken, yine Karadeniz’e has yumurta tiridi burada da bulunabilmektedir. Yemek açısından geleneksel ve kültürel olarak oldukça zengin Yalova, bu konuda beğeneceğiniz bir damak tadına sahip.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.