izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Google Maps Seo Rehberi

Google Maps Seo Rehberi 1Google firmasının ücretsiz olarak sunduğu ve bugünlerde çok tercih edilen google haritalar servisi (google maps) hakkında uzun süredir seo çalışmaları yürütmekteyim. Deneyimlediğim ve kısmen başarıya ulaştığım bazı teknikleri sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar. Bildiğiniz gibi google haritaların en önem verdiği şey ilk açılan haritalardır. Örneğin açtığınız bir harita aramalarda yerini aldıysa sizden sonra açılacak bir çok harita siz hiç bir şey yapmasanızda sırf eski açılmış olduğu için bile yıllarca ilk sıralarda kalabilir. Bu algoritmanın değişmesini yıllardır bekleyen birisi olarak diyebilirim ki yakın zamanda google bu konu hakkında bir değişiklik planlamıyor. Google Maps Seo hakkında google aramalarında kaynak bulmak neredeyse imkaansız. Olan kaynaklar da çok kısıtlı ve hepsi birbirinin aynı nitelikte. Şimdi sizlere daha önce hiç duymadığınızı düşündüğüm bir kaç taktikden bahsedeceğim.

Sayfa İçeriği

Müşteri Yorumları ve 5 Yıldız (En Çok Bilinen)

Bugün kime sorsanız google maps için nasıl seo yapabilirim diye size ilk vereceği cevap bolca yorum almanız olacaktır. Kısmen doğru olsa da yorumların maps üzerinde ki benim edindiğim tecrübelere göre rolü %20. Diğer bir açıdan bakacak olursak yorumları da kaliteli bir şekilde almak gerek. Bodoslama alacağınız birden çok yorum haritanızı kötü yönde etkileyebilir. Yorum konusunda benim tavsiyem zamanla yavaş yavaş ve gerçekçiliği olan yorumlardır. Müşterilerinizden kendi mailleri ile google maps sayfanıza yorum yapmasını isteyebilirsiniz. Sonrasında işletme hesabınıza giriş yapıp yorumlara geri bildirim yani cevap vermeyi unutmayın. Unutmayalım ki google etkileşimi sever. Gelen yorumlara yapacağınız güzel yorumlar sayfanızı daha yukarıya taşımak için bir adımdır. Fazladan alınan sahte yorumlar zaman içerisinde google tarafından tespit edilip silinmektedir.

Tam ve Doğru İşletme Bilgileri

İşletmenizin bilgilerini eksiksiz ve tam bir şekilde doldurun. Telefon, adres, işletme açıklaması, kuruluş tarihi, hizmetleriniz, ürünlerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun. Fazla bilgi göz çıkarmaz. Yeni gelen kısa ad uzantınızı mutlaka çıkmak istediğiniz kelimede alın. Örneğin seo danışmanlığı kelimesinde çıkmak istiyorsanız g.page/seodanismanligi ismini almanızda fayda var. Tam doldurulan profilin etkisi bence %40 oranında olmaktadır.

Fotoğrafların Gerçekçiliği

Bildiğiniz gibi google yapay zekası sayesinde resimlerin özgünlüğünü kontrol edebilmekte. Aynı zamanda google, maps hesabınıza yüklediğiniz fotoğraflarında gerçekçiliğini kontrol etmektedir. Google maps fotoğraflar kısmında logo,kapak,iç mekan,dış mekan gibi fotoğraf alanları bulunmakta. Dış mekan olarak gruplandırdığı alan işletmenizin dışdan çekilmiş ve tabelasının gözüktüğü bir resmi yüklemenizde fayda vardır. Bunların yerine internetten bulacağınız sahte ve özgün olmayan fotoğraflar işletmenizin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olmayacaktır. Bu işlem için ön gördüğüm seo oranı ise %10 dur.

Maps Sayfanıza Link Kasın

Google maps sayfanıza normal bir siteye seo çalışması yapar gibi link kasabilirsiniz. Tanıtım yazıları alabilir, sosyal medya çalışmaları yaptırabilirsiniz. Ayrıca normal sitenize aldığınız tanıtım yazılarının içinede maps sayfanızı iframe şeklinde koymanız yarar sağlayacaktır. Bir kaç yıl önce google business ekibiyle yaptığım bir görüşmede müşteri temsilcisi bana sitenize çalışır gibi maps sayfanıza da çalışırsanız daha iyi çıkacaktır şeklinde bir ifade kullanmıştı. O günden beri sayfalarıma link kasıyorum kısmen etkisinide görüyorum. Bu işlem için öngördüğüm seo oranı ise %20 civarındadır.

Navigasyon İle İşletmenize Gidin

Bu yöntem daha çok yabancı forumlarda araştırırken rastladığım ve aklıma çok yatan bir yöntemdir. Google haritalara işletme adınızı yazın ve navigasyon kurup işletmenize navigasyon ile gidin. Bu işlem birden çok kişi ve ip adresinden yapıldığında google muhtemelen doğru işletmenin en çok ziyaret edilen yani sizin işletmeniz olduğunu düşünecektir. Bu durumda %10 bir etkiye sahip olsa da bu işlem maps sayfanızın rakipler arasında daha yüksek yerlere gelmesini sağlayabilir.
Son olarak maps hesabınızda telefon numarası veya web sitesi alanlarını çok fazla değiştirmeyin. Bu durum google gözünde inandırıcılığınızı azaltabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.