izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Çalışma Koltuğu Deyip Geçmeyin!

Ofis çalışanları için çalışma masalarının ve çalışma koltuklarının önemi çok büyüktür. Günün büyük bir bölümünün bu masa ve sandalyeler ile geçirildiği göz önüne alındığındamobilyaların çalışanların sağlığı için ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle çalışanlarınızın sağlığını korumak, onların herhangi bir ağrı yaşamasına engel olmak ve kendilerini özel hissederek daha verimli çalışmalarını sağlamak için satın aldığınız çalışma koltuklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ofis çalışanları günlerinin 7-8 saatini masa başında ve uzun süre hareketsiz kalarak geçirdikleri için onların kullandığı mobilyaları sağlığa uygun olması gerekmektedir. Bu noktada ofis mobilyalarını satın alacak ve ofis düzenlemesini yapacak olan işverene çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. Peki, insan sağlığına faydalı ofis koltuğu nasıl seçilir?

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Ergonomik Ofis Koltuğu

Ofis ortamlarında eğer sıradan bir sandalye ya da koltuk kullanılırsa çalışanları kas ve iskelet sistemlerinde bozukluklar meydana gelmektedir. Uzun süre hareketsiz ve yanlış bir şekilde oturmanın verdiği bir bozukluk kişilerde ağrıya da sebebiyet vermektedir. Bu nedenle ofislerde mutlaka insan sağlığı için uygun ergonomik ofis koltuklarının kullanılması gerekmektedir. İnsan sağlığına uygun bir ofis koltuğunda bulunması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Sağlıklı ve ergonomik bir ofis koltuğunun kişilerin çalışma şekline uygun olması gerekmektedir. Bu nedenle koltuğun kişinin dik duruşunu destekleyecek bir yapıda olması gerekmektedir. Ayrıca çalışma koltuğunun kişinin sırtının şeklini alması ve o şekle göre durması gerekmektedir. Böylelikle bel boşluğu doldurulabilir ve herhangi bir ağrı meydana gelmez.
  • Çalışma koltuğunun yüksekliğinin, kol yüksekliğinin, bel desteğinin, sırt desteğinin ayarlanabilir olması gerekmektedir. Çünkü herkesin vücut tipi birbiri ile aynı değildir. Bu nedenle koltuğun her özelliğinin ayarlanabilir olması gerekmektedir. Böylelikle bir çalışma koltuğu tüm çalışanlarınız için uygun hale gelir.
  • İyi bir çalışma koltuğunun tekerlekli olması gerekmektedir. Böylelikle kişiler koltuk ile birlikte çok rahat bir şekilde hareket edebilir.

Ergonomik Bir Çalışma Koltuğunun Faydaları

Çalışanlarınız için alacağınız ergonomik ve insan sağlığına uygun bir çalışma koltuğunun pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • İyi bir ofis koltuğu çalışanların vücutları üzerindeki gerginliği ve basıncı azaltır.
  • İyi bir ofis koltuğu vücudunuzun duruşunu düzeltir ve ağrıları engeller.
  • İyi bir ofis koltuğu bel fıtığı, kamburluk, boyun ve bel ağrıları gibi sorunları engeller.
  • İyi bir ofis koltuğu işlerinize odaklanmanızı sağlar.

Eğer siz de çalışanlarının ihtiyaçlarını ve sağlığını düşünen bir işverenseniz ofis mobilyası seçimi yaparken yukarıda bahsettiğimiz tüm detayları göz önüne almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.