Anasayfa / Kategori Dışı / CPanel Tam Yedek (Full Backup) Alma

CPanel Tam Yedek (Full Backup) Alma

Birden çok site sahibinin genel sorunudur site yedekleri. Eğer birden fazla siteniz varsa dosyaları tek tek yedeklemek tam bir işkencedir. Cpanel üzerinde komple yedek alma modülü çoğu zaman gözümüze batsa da bir çok kullanıcı manuel olarak yedek almayı tercih etmektedir. Bunun sebebi yedek almayı bilmiyor olmaları olsa gerek. Bu sonuçdan yola çıkarak cpanel üzerinde full backup yani tam yedek almayı göstereceğim bugün sizlere. Bu sayede dosyaları manuel olarak indirip + bide veritabanı indirmek zorunda kalmayacaksınız. Bir kaç adımda komple sitenizi yedeği sizin olacak. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz kafidir.


Adım 1: Backup Wizard yani yedek oluştur diyoruz.


Adım 2: Backup yani yedek butonuna tıklıyoruz.


Adım 3: Full Backup yani tam yedek butonuna tıklıyoruz.


Adım 4: Yedeğimizin nereye kaydolacağını seçip yedek oluştur butonuna tıklıyoruz.

Gördüğünüz gibi sadece dört aşamada tam yedeğimizi oluşturduk. Son kısımda yazmış olduğumuz mail adresine yedeğimiz oluşturulduğu zaman mail gelecektir. Mail gelince yedeğinizi oluşturduğunuz yerden alabilirsiniz.

5 Yorum

 1. GÜLSEVİN AYTAŞ

  Hakan Bey günaydın,

  Şu an sizin 7 yıl önceki durumunuzdayım. Web sitesi tasarlamak ve yönetmek için eğitim almaya başlayacağım.Vakit ve nakit oldukça değerli olduğu için de doğru bir başlangıç yapmak istiyorum.Bu nedenle önerileriniz benim için önemli. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba ,

  Ben bir konuda yardımınızı almak istiyorum.Şimdi benim hali hazırda kurulu bir websitem var sunucusu amerikada ben sunucu yetkilileriyle görüştüm sunucumu ingiltereye taşımak istediğimi belirttim.Bunu yapabileceklerini fakat normal olarak bilgilerin silineceğini ve yeni bir sunucu verileceğini önceki için yedek almam gerektiğini söylediler.Bende cpanelden giriş yaparak ”Backup Wizard” aracılığıyla full backup yaparak tüm dosyaları yedekledim.Şimdi sorum şu ;
  -Sunucumu taşıdıklarında benim bilgilerim silindiğinde aldığım bu full backupı yeni sunucuya aktarma işlemini nasıl yapacağım ve yapılabiliyorsa websitem eski halinden devam edebilecekmiyim.

  Şimdiden teşekkürler.

 3. kubilay karataş

  Teşekkürler hocam . Siz lütfen paylaşmaya devam edin sitenizi inceledim anlatım diliniz harika.

 4. Bilgi için teşekürler…

 5. yedek candır. Yedek almadan geceleri yatamayız, çünkü ayların emeği heba olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir