izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Css İle Yan Yana Div Yerleştirmek

Css İle Yan Yana Div Yerleştirmek 1HTML ye css ile kullanmaya alıştığımız div kodlaması bizi çoğu zaman büyük zahmetlerden kurtarmıştır. Fakat bazı zamanlarda ise tam bir baş belası olmuştur. Örneğin iki div kodlamasını aynı sayfada yan yana çalıştırmak çoğu zaman webmasterlar için günün sorusu olmuştur. Halbuki o okadar da zor bir olay değildir. İki veya daha fazla div kodlamasını yan yana çalıştırmak için gerekli olanlar bir adet ana div kodlaması ve içine serpiştireceğimiz div parçacıkları. Aşağıdaki adımları izleyerek kolayca iki veya daha fazla div kodlamasının nasıl yan yana çalıştıracağınızı öğrenebilirsiniz.

[php]<div id=”ana_div”>
<div class=”div” id=”div”>HDuman.Com – 1.Div</div>
<div class=”div” id=”div2″>HDuman.Com – 2.Div</div>
<div class=”div” id=”div3″>HDuman.Com – 3.Div</div>
</div>
[/php]

[php] #ana_div {
height: 300px;
width: 970px;
margin-right: auto;
margin-left: auto;
background-color: #666666;
}

.div {
float: left;
height: 200px;
width: 303px;
margin: 10px;
color: #FFFFFF;
}

[/php]

Hepsi bu kadar 3 adet div kutucuğu oluşturduk.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. aerty dedi ki:

  çok sağolasın hocam. ben de kendi kendime öğreniyorum bi 5 6 senedir. ama bu 3 div yanyana gelince sapıtması beni deli ediyor. ya birinden yardım alıyordum ya da kendim 1 div sola 2 divi de bir başka div içine alıp onu sağa alıp çözüyordum ama bu da kod kirliliğinden başka bişi değilmiş. bu arada sadece
  .div {
  float: left;
  }
  kodu yeterli oldu benim için.

 2. Mehmet dedi ki:

  divleri genişliklerini hesaplamadan yanyana yazıyor misal navigasyon icin 250px bi divim var bide içerik için730px margin kullandığım zaman yerleri sapıtıyor. sorunuma çözüm yazana şimdiden çok teşekkürler.

 3. Hakkı Duman dedi ki:

  mehmet kardeşim tam olarak ne demek istedın anlamadım daha detaylı yazarsan ve kodlarını yazarsan düzeltip yayınlarım.

 4. cem bilir dedi ki:

  hocam merhabalar. bir konuda yardımına ihtiyacım var. bi sitemde video önüne iki tane reklam eklemek istiyorum. panelden eklediğim zaman alt alta duruyo. yan yana eklemek için ne yapmalıyım. teşekkürler…

 5. Hakkı Duman dedi ki:

  merhaba cem; koydugun reklamların yan yana boyutu sayfaya sığıyorsa yani width aşmıyorsa soldaki reklamın css kodlarına “float:left” eklemen yeterli olacaktır.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.