izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Havale nedir? Nasıl yapılır? Hangi saatler aralığında, kaç para ücreti var?

Bankalar birçok işlem için bizlere acılık eden kurumlardır. Günümüzde bankalarda birçok işleminizi halletmeniz mümkündür.  Bankalarda en çok yapılan işlemlerden birisi de para transferidir. Bu işlem sayesinde dilediğiniz yere, dilediğiniz hesaba para yatırabilmeniz mümkündür. Para transferleri yurt içi ya da yurt dışı yapılabilmektedir. Hepsinin içerikleri farklı olup kısaca para transferlerini şu şekilde toparlayabiliriz;

  • Havale
  • Eft
  • Swift
  • Western Union

Tüm bu para transferi işlemlerinin yapılış şekilleri ve içerikleri farklıdır. Günümüzde en çok kullanılan ve hızlı bir para transferi olan havale işlemidir.

Havale Nedir?

Havale aynı banka içerisindeki para transferi işlemidir. Yani bir bankada hesabınızdan başka bir hesaba para gönderdiğinizde aynı bankada olduğu için bu para transferi havale olarak adlandırılmaktadır. Havale işlemini yapabilmeniz için mutlaka bir hesabınızın olması ve para göndereceğiniz hesabın da aynı bankada olması gerekmektedir.

Nasıl Yapılır?

Havale işlemini dilerseniz banka şubelerinden, dilerseniz Atm’lerden, dilerseniz de bankaların mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarından yapmanız mümkündür. Şubeden yapacağınız havale işlemi için şubede bir havale gönderim formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda ad soyad, gönderilecek tutar, göndereceğiniz hesap bilgileri yer almalıdır. Formu imzaladıktan sonra işleminiz şubede yapılmaktadır. Mobil ya da internet bankacılığından işlem yapmak isterseniz şifreniz ile uygulamalara girerek para transferi bölümüne gelmeniz gerekmektedir. Hesabınızda yeterli bakiyenin bulunması halinde havale işleminizi kolaylıkla yapabilmektesiniz. Yine havale yapacağınız banka Atm’sine giderek kartınız ile giriş yaptığınızda para transferleri bölümüne girerek bilgileri doğru girdikten sonra havale işlemini yapmanız mümkündür.

Havale Mesai Saatleri İçerisinde mi Yapılmalıdır?

Havale işlemi için mobil ya da internet bankacılığı ya da Atm’ler için bir mesai saati ayrımı bulunmamaktadır. Dilediğiniz saatlerde havale işlemini bu uygulamalardan yapmanız mümkündür. Üstelik paranın karşı hesaba geçmesi de saniyeler sürmektedir. Ancak şubeden yapacağınız havale işlemleri için tabi ki banka mesai saatleri dışında işlem yapılmamaktadır.

Havale Ücretleri

Her bankanın masraf ve ücretlendirme sistemi farklı olabilmektedir. Ücretlendirme bankaları denetleyen kurum tarafından azami, oranda belirlenmektedir. Bankalarda bu oranları göz önünde bulundurarak masrafları belirlemektedirler. Havale işlemlerindeki ücretlendirme de her banka için farklıdır. Bazı bankalar örneğin maaş müşterilerinin bankacılık uygulamalarında yapacakları havale işlemleri için bir ücret almamaktadırlar. Yani mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarında havale işlemi yapacaksanız birçok banka maaş müşterilerinden ücret almıyor. Bazı bankalarda ilk yapılan örneğin üç adet havaleyi ücretsiz yapıyor bundan sonra yapacaklarınızı ise cüzi bir miktarda tutatarak ücretlendiriyor. Son günlerde yasada yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte bankalar artık havale işlemlerinden 1 tl ‘den fazla ücret alamayacaklar. Yeni düzenlemeye göre havale işlemi gibi birçok bankacılık işlemi de çok az miktarlarda ücretlendirilerek yapılacaktır. Bankacılık ücretlendirme sisteminin çok fazla eleştirildiği bu günlerde böyle bir haberin gelmesi birçok insanı rahatlattı. Özellikle şubelerden yapılan işlemlerin ücretlendirmesinin çok fazla olması sebebi ile günümüzde pek çok insan şubeyi kullanmak yerine artık dijital uygulamalara yönlenmektedir. Bu sayede masrafların bir nebze de olsun önüne geçilmektedir.

https://www.bankalar.org/havale-ucretleri/

 

Kaspersky

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.