izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Meta kullanıcıları tehlikede !1

Sosyal medya devi Meta, Facebook kullanıcılarını uyarıyor. Facebook hesabıyla giriş yapılmış 400 Android mobil uygulamanın dolandırıcılıkta bulunduğunu tespit etti. Şirket hem hem de      İOS kulanıcıları için bazı öneriler paylaştı. Bir milyona yakın kullanıcının söz konusu uygulamaları indirdiği düşünülüyor.

Facebook hesabıyla bu uygulamalara giriş yapanlar yandı

Facebook’un çatı şirketi Meta’nın paylaştığı yeni blog yazısınds, Android ve iOS kullanıcılarını etkileyen bir açık ele alındı. Facebook hesabıyla giriş yapılmış 400 uygulamanın tehlikeli olduğunu belirleyen Meta araştırmacıları, kullanıcıların kimlik bilgilerinin kopyalanmış olabileceğini söyledi. Meta kullanıcıları tehlikede !1 1

Meta tarafından tespit edilen uygulamaların, fotoğraf düzenlemeden oyuna kadar çok çeşitli kategorilere yayıldığı görülüyor. Meta’nın Güvenlik Yöneticisi David Agranovich ve Kötü Amaçlı Yazılım Mühendisi Ryan Victory’nin açıklamasına göre, en büyük güvenlik açığı yüzde 42 ile fotoğraf düzenleme uygulamalarında yaşandı.

Facebook hesaplarıyla giriş yapılmış dolandırıcılık uygulamalarının Google Play Store ve App Store’a yayılmış olduğunu söylemek mümkün. Ancak uygulamaların 355’i Android 45’i ise iOS’ta olduğunu göz önünde bulundurursak, Google’ın güvenlik kısmında daha fazla açık barındırdığını görüyoruz.

Rapora göre kötü amaçlı yazılımlar; fotoğraf düzenleyicileri, oyunlar, VPN, lifestyle, işletme programları ve telefon araçları şeklinde sıralandı. Daha spesifik olarak ise sağlık takibi, VPN, iş, reklam yönetimi ve el feneri uygulamaları boy gösterdi.

Meta kullanıcıları tehlikede !1 2

Meta araştırmacıları bazı güvenlik önerileri de paylaştı. Blog yazısına göre, uygulamalarda dikkat edilmesi gereken ilk nokta “uygulamanın söylediği şeyi yapıp yapmadığını” kontrol etmek. Yani tüm yeteneğini gizliyor ve bilgilerinize erişim izni istiyorsa uygulamayı silmeli ve Play Store/App Store’a şikayet etmelisiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.