izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Sony ve Honda otomobilin özellikleri.

Honda ve Sony, 2022 yılının Mart ayında ortaklıklarını duyurmuştu. Bu iki şirket şaşırtıcı bir şekilde elektrikli otomobiller ortaya koyacaklarını duyurdu. Sony Honda MOBİLİTY adını alan ortaklık CES 2023 fuarında yeni bir elektrikli prototip tanıttı.

Sony ve Honda ortak otomobil markasını açıkladı: AAFEELA

Yapılan tanıtım ile birlikte yeni ortaklığın otomobil markası olarak ise AFEELA ismi öne çıkıyor. Yeni elektrikli otomobil prototipi barındırdığı yeni özellikler ile oldukça dikkat çekiyor. 2025 yılının ilk yarısında siparişleri alınamaya başlanacak olan yeni elektrikli otomobilin yine aynı yıl içerisinde sahipleri ile buluşturulması hedefleniyor.

AFEELA prototipinin hiç de küçük bir otomobil olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 4.895 mm uzunluğa, 1.900 mm genişliğe ve 1.460 mm yüksekliğe sahip olan model, 3 metrelik dingil mesafesiyle de geniş bir iç mekan vadediyor. Karşılaştırmak gerekirse AFEELA prototipi, 4.994 mm uzunluğa sahip Mercedes-EQE‘DEN biraz daha kısa.

Tasarımda ise sadeliği ön planda tutulduğu AFEELA prototipinde eğimli tavan çizgisi ile cOUPE/fASTBACK SİLÜETİNİ görüyoruz. Genel anlamda pürüzsüz bir tasarımın benimsendiği araçta ince aydınlatma grupları ile sadelik korunuyor. Otomobilin 21 inç boyutundaki aerodinamik jantları ise verimliliğin ön planda tutulduğunun kanıtı niteliğinde.

Otomobildeki pürüzsüz tasarımın önüne geçen detaylar ise araçta bolca kullanılan kameralar oluyor. Toplamda 45 kamera ve SENSÖRE yer verilen araçta bunların 14’ünün dışarıda bulunduğunu söylemekte yarar var. Bu da aracın teknoloji konusunda ne kadar iddialı olduğunu bizlere bir kez daha gösteriyor.

Söz konusu Sony olduğunda aracın içerisinde de bolca teknolojik öge görmek bizleri şaşırtmıyor. Konsolu boydan boya kaplayan ekran bunun ilk kanıtı niteliğinde. Bu bölümün her iki tarafında ise yan ayna görevi gören kameralardan gelen görüntülerin yansıtıldığı küçük ekranlar yer alıyor.

Bunların yanı sıra LÖVYEYİ andıran direksiyon ile AFEELA’NIN gelecekten gelmiş gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Sony ve Honda’nın tıpkı dışarıda olduğu gibi MİNİMALİST tasarlanan iç mekanda fiziksel tuşlardan mümkün olduğunca kaçındığını görüyoruz. Bunun yerine yüzer orta konsolda sadece döner bir kontrol tuşuna yer veriliyor. Arka bölümde yer alan iki büyük ekran da yine AFEELA prototipinin teknolojik yüzünü ortaya koyuyor.

Araçta yer alan teknolojik ögeler sadece bununla sınırlı kalmıyor. Sony Honda MOBİLİTY, önümüzdeki yıllarda yollarda olacak otomobilde artırılmış gerçeklikten de faydalanmak istediklerini açıkladı. Japon üreticiler artırılmış gerçekliği özellikle NAVİGASYON sistemi üzerinde kullanmayı düşünüyor.

Yeni elektrikli otomobilde ayrıca 45 kamera ve SENSÖRÜN de yardımı ile Seviye 3 yarı otonom sürüş sistemlerine yer verilecek. Sunulan SENSÖR ve kameralar yardımı ile AFEELA’NIN 2025 yılında yollarda olması beklenen otomobilinin birçok konuda sürücüsünü rahatlatması bekleniyor.

Sony ve Honda aracın diğer özellikleri konusunda ise detay vermekten kaçındı. Elektrikli bir otomobilde en çok merak edilen konu olan güç ve batarya üniteleri hakkında henüz net bir fikrimiz yok. Ancak paylaşılan görüntülerde aracın yaklaşık yüzde 75 batarya ile 377 kilometre (234 mil) menzili kaldığı görülüyor. Bu da otomobilin 500 kilometre civarında bir menzile sahip olduğu anlamına geliyor. Bu menzilin ise sadece bizim yaptığımız bir çıkarım olduğunu ise hatırlatmakta fayda var.

Sony ve Honda ortaklığının duyurulmasından kısa bir süre sonra markaların ilk ürününü de böylece görmüş olduk. Peki siz Sony ve Honda ortak yapımı elektrikli otomobil hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.