izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Trafik Sorununa Alternatif Çözüm: Bisiklet

Bisiklet, modern batılı toplumlarının günlük hayatlarında sıklıkla kullanılan bir araçtır. İster ulaşım,, ister gezini, ister spor amaçla olsun; yurt dışında bisiklet kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli bisiklet kullanan kişilerde obeziteye yakalanma ihtimali çok daha düşük. Ayrıca vücudun kas ve kemik yapısını güçlendirdiği de bir gerçek. Aynı zamanda duruş bozukluğu yaşayanlar için de bisiklet adeta bir kurtarıcı. Aynı anda birçok bölgeyi çalıştırdığı için de fazlalıklardan kurtulup fit bir vücuda sahip olmak adına da gerçekten çok etkili.

Bunlardan bahsederken elbette amacımız bisikletin yalnızca bu faydaları için tercih edilmesi değil. İki tekerlek üzerinde hissedebileceğiniz özgürlük duygusu diğer tüm araçlarda yaşadığınızdan daha fazla olacaktır. Bu özgürlük duygusu sadece bisiklette değil, diğer iki tekerleklilerde de bulunuyor. Örneğin motosiklet kullanıcılarının da bir numaralı tercih sebebi olarak bu özgürlük hissini gösterilebilir. Son zamanlarda motosikletlerin de farklı çeşitlerle piyasaya girmesiyle, ilginin arttığını söylemek mümkün. Örneğin sessiz çalışan ve doğayla dost elektrikli motosiklet modelleri gerçekten dikkat çekici. Aynı zamanda yakıt masrafından da kurtarmış oluyor kullanıcılarını. Bu tarz bisiklet ve motosikletler Türkiye’de birçok model ve çeşidiyle Ümit Bisiklet

gibi markalarda rahatlıkla bulunabiliyor. Elbette bisiklet ve motosiklet gibi araçları kaliteli ve güvenilir yerlerden almak önemli. Karşılaşılan herhangi bir sorun karşısında rahatlıkla teknik destek alınabilecek, yedek parça, aksesuar ve geliştirici eklentilerin bulunduğu büyük markalar tercih edilmeli.

Bisiklet kullanımının sağlıkla ilgili faydalarından bahsetmişken özellikle büyük şehirlerde kabusa dönen trafik sorununu da göz ardı etmemek lazım. Trafik sorununu çözebilmek için özellikle bisiklet kullanımına teşvik konusunda devletin gerekli adımları atması gerçekten önemli. Belediye destekleriyle bisiklet yolları, bisiklet parkurları ve çeşitli ayrıcalıklar kullanım isteğini artıracak, aynı zamanda trafiğe de alternatif bir çözüm olacaktır. Özelikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde trafik sorunu her geçen gün biraz daha kontrolden çıkma noktasına geliyor. Toplu taşıma araçlarını tercih etmek yerine kişisel özel araçlarıyla trafiğe çıkan kişiler de trafik sorununu daha ileri noktalara taşımış oluyorlar. Bu bakımdan bisiklet kullanımının önemini vurgulayan reklam çalışmaları, duyurular, kamu spotları, okullarda eğitimler, teşvik edici avantajlı uygulamalar bisiklete olan ilgiyi rahatlıkla artırabilir. Ancak öncelikle uygun bir alt yapı zemini oluşturulmalı. Bu anlamda belediye çalışmaları ve devlet desteği kesinlikle bu işin olmazsa olmazıdır. Doğru politika ve yönlendirmelerle birkaç seneye kalmaz bisiklet kullanımı hızla artırılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.