izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Uygun Hosting Seçimi

Uygun Hosting Seçimi 1Uygun hosting seçimi ve hostig seçerken nelere dikkat etmeliyiz biraz bunlardan bahsedelim.Günümüzde bir çok internet hayatına yeni başlamış web elemanı ihtiyaçlarının kat kat üstünde web hosting satın alıp fuzuli para harcamakta halbuki bir web sitesinin ihtiyacı olan web hosting paketi bellidir.İhtiyacınız olan 100 MB’lık hosting yerine gidipde 1 Gb’lık hosting almak pekde akıllıca olmayacaktır.Örneklendirecek olursak  ben bir blog yazarıyım bloğumda en fazla yer kaplayabilecek veriler eklediğim resimler 250-500 MB’lık bir hosting paketi benim işimi kolaylıkla karşılıyabilir.İlk aşamada gidipde 1 Gb’lık hosting almam pek akıllıca olmaz (kullandığım hosting paketi 500 MB disk kapasitelidir).

Başka bir örnekde basit firma sitelerini inceleyelim.Yaptığınız 5 veya 6 sayfadan oluşan herhangi bir firma sitesi için maximum alacağınız web hosting paketi 100MB’lık olmalıdır.Fazlası hem sizin hemde firma sahibinin maddi açıdan zararına olur.Bunun yanı sıra satın alacağınız web hosting paketinin türünü ve özelliklerinide iyi araştırmalısınız.

Günümüzde hostingler “Linux” ve “Windows” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.İhtiyacınız olan windows hosting ise gidipde linux hosting almak sizin işinizi görmeyecektir.Peki ama hangi hostingi alacağımı nasıl belirleyeceğim?  Eğer kodlayacağınız veya kullanacağınız script yapısı ASP ise hosting seçiminiz windows’dan yana olmalıdır.Çünkü linux hostingler ASP desteklemez.Eğer kodlayacağınız veya kullanacağınız script yapısı PHP ise hosting seçiminiz linux hosting paketinden yana olmalıdır.

Hosting paketimizide seçtik peki ya hızı ve özellikleri? Bu kısımda çok önemli alacağınız hosting hızlı ve güvenilir olmalı bu konuda aşağıda sizlere bir kaç firma önereceğim onlardan faydalanabilirsiniz.Özellikler konusuna gelince bir hostingin ne gibi özellikleri olabilir? Web alanı, aylık trafik, subdomain, e-posta, mysql gibi bir çok özelliği vardır bu saydıklarım en önemlileri denilebilir.Kısaca bu deyimleri biraz açıklayalım.

Web Alanı: Bu kısım sizin web alan boyutunuzu bildiriyor yani yukarda bahsettigim 100 MB veya 250 MB alanlar gibi alan boyutunuz.Bu paketi satın aldığınızda burda belirtilen kadar web alanına sahip oluyorsunuz.
Aylık Trafik: Bu alan sizin sitenizin aylık kaç MB gösterim yapabileceğinizi anltıyor.Örneğin web siteniz toplamda 10 MB dosya içeriyor yani her kullanıcı girdiğinde 10 MB’lık dosya yükleniyor.Eğer sizin aylık trafiğiniz aylık 100 MB ise sitenize bir ayda toplamda 10 kişi girebilir sonrasında trafiğiniz bittiği için hata alırsınız taaki bir dahaki aya geçene kadar.Bunun için hitli sitelerde aylık trafik çok önemlidir.
Subdomain: Subdomain sitenizin alt domaini demektir.Örneğin normal bir klasor oluşturduğunuzda hduman.com/video şeklinde olurken bir subdomain oluşturduğunuzda video.hduman.com şeklinde olacaktır.Bu kısımı tamamen ayrı bir domain gibi düşünürsek işe yarar bir özellik olduğunu fark edebiliriz.
E-Posta: E-posta sitemiz uzantılı alabileceğimi e-posta adreslerini yani web maillerini temsil etmektedir.Örneğin hduman@hduman.com şeklinde siteniz uzantılı web mail sahibi olabilirsiniz.
MySql: Bu alan hostinginizde oluşturabileceğiniz mysql sayısını temsil etmektedir.Ne işe yarar? Bildiğiniz gibi mysql olmadan veri tabanı oluşturamayız yani bize verilen mysql çma hakkı eğer bir ise biz o hosting üzerinde birden fazla veritabanı işlemi yapamayız.Bir script kurabiliriz veritanlı diğerleri veritabansız scriptler olmak zorunda.Bu özellik can alıcı özelliklerden biridir hosting seçiminde.

Tabiki bunların hepsi değiştirilemiyecek veya geliştirilemiyecek özellikler değildir.Hosting paketinizi yükselterek bu özelliklerin daha fazlasına kolayca ulaşabilirsiniz önemli olan maddiyat gerisi her şekil gelir.Bu saydıklarım sadece maddiyata önem veren arkadaşların dikkat etmesi gereken altın kurallar.Bir bakmışşınız satın aldığını web hosting ile yanı fiyatta satılan bir başka web hosting sizin hostinginizin özelliklerinin kat kat üstünde bu olay internette bir çok kişinin başına gelmiştir farklı farklı sitelerde yanı özellikdeki hostingler çok farklı fiyatlarla satılabilmekte.

Bugüne kadar kullandığım ve memnun kaldığım, sizede tavsiye edebileceğim bazı hosting firmalarını tanıtmak isterim.

SistemHost: 2 sene önce kullandığım fiyatı olsun hızı olsun çok memnun kaldığım bir hosting firması tek kötü yanı özelliklerinin biraz sınırlı olması ama referanslarına bakılacak olursa özelliklerinin biraz düşük olması normal çünkü binlerce müşterisi mevcut.Firma siteleri için tavsiye edebilirim hızından memnun kalırsınız.(Kullandığım hosting linux)
Aysima: Şu anda kullanmakta olduğum web hosting servisi.Hızı süpere yakın özellikleri ise tamamen sınırsız.Blog yazarları için ideal bir hosting servisi.Uzun soluklu paylaşımlar için tavsiye edebileceğim bir hosting servisi.(Kullandığım hosting linux)
İsimtescil: Bu şirketi zaten bir çoğumuz biliyoruz türkiyenin sayılı domain tescil firmalarından biri son yıllarda hosting işinede girmiş ve güzel bir hizmet sunmakta bazı web tasarım projelerinde hala kullanmakta olduğum hızı ve özellikleri güzel bir web hosting servisi..(Kullandığım hosting windows)
Godaddy: Büyük şirket siteleri için güzel özellikler sunan biraz tuzlu ama çok sağlam bir web hosting şirketi.Özellikle saldırı alan web siteleri için ideal gibi gözüküyor.

Uygun hosting seçimi hakkında şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar aklınıza takılan herhangi bir konu olursa başlık altında yorum bırakabilirsiniz en kısa sürede cevaplandırmaya çalışırım.
Bu makale hduman (Hakkı duman) tarafından yazılmıştır lütfen alıntı yaparken kaynak belirtiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Delipoyraz.NET dedi ki:

  Hosting konusunda açıklayıcı bir yazı olmuş açıkcası ancak firmalarda herzaman sorunlar olabiliyor bu konuda yapabilecek çok fazla bir şey yok. Düzenli olarak yedek almalısınız herzaman.

 2. hduman dedi ki:

  Oluşan sorunlar ayrı o konudan pek bahsetmedim makalede yazının tamamını okumadığın belli 🙂

 3. ahmet dedi ki:

  Yeşilbeyaz güvenilirmi? yesilbeyaz.com.tr

 4. hduman dedi ki:

  yeşil beyaz host firmasını ilk defa duydum ve hakkında biraz araştırma yaptım sicili temiz bir hosting firmasına benziyor.

 5. tasarımcı dedi ki:

  Merhaba, ben hiçç web sitesi hakkında bilgisi olmayan bu günler de araştıran biriyim.yazınızı beğendim güven verdiniz bana bilginiz açısından.ve yardıma aldatılmadan,gerçekçi gitmem gereken yolu bulamayı istiyorum. bana bilgilerinize dayanarak bir yol gösterirseniz çok duamı alacaksınız.Takı tasarımı yapıyorum ve çok güzel ürünlerim var ama bunu pazarlamak için küçük şirin bir sitem olması gerekiyor.handmade ürünler olduğu için sınırlı üretim zaten yani ürünler in totali 100 ü geçmez ama değerleri var.şimdi araştırırken 69 tl ye bu paketi alın ve yanında ki muhteşem kitaplarla profesyonel gibi sitenizi kurun diyen firmalar buldum.işte bunlara güvenip yola çıkılır mı bilmek istiyorum yada ne yapmalıyım.lütfen bilginizi paylaşırsanız çok memnun olurum.teşekkürler.

 6. Hakkı Duman dedi ki:

  Bu tarz şeylere pek güvenmemenizi tavsiye tavsiye ediyorum eğer ürünlerinizi sergilemek ve satmak istiyorsanız opencart yazılımı sizin için en ideal yazılımdır. http://www.opencartuzmani.com üzerinde işinizi görecek bir çok temam mevcut ve bir çoğu 69 TL den daha uygun fiyata satıyorum üstelik sistemide ücretsiz kuruyorum. İletişim kısmından bana bir mail gönderin size gerekli konularda yardımcı olayım hocam.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.