izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Webmaster Nedir Kime Denir?

webmaster10-15 sene kadar hayatımıza giren internet alışkanlıklarımızın bir çoğunu değiştirdi. Gerek sosyal gerekse diğer alışkanlıklarımız komple değiştiren internet teknolojisi gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer ediniyor. Bu kadar önemli olan internetteki siteleri peki kimler yönetiyor? Webmaster Türkçe olarak ağ ustası, ağ yöneticisi anlamına gelmektedir. Türkçede ise İngilizce olarak kullanılmaktadır. Webmaster kavramını bir çok insan bilmemektedir fakat kendi siteleri üzerinden kazanç sağlayan insanlar arasında oldukça sık kullanılmaktadır. Webmaster olmak kolay bir işlem değildir. Bir çok konuda bilgi ve teccübe sahibi olmanız gerekmektedir.*Bundan bir kaç sene önce web sitelerini tek bir kişi idare edebiliyordu fakat günümüzde oldukça zordur. Reklam, seo, sem, içerik gibi kendi alanında uzmanlaşmış kişilerin bu alanda olması zorunludur. Örneğin seo konusu sürekli takip edilmesi gereken ve zorlu iş iştir.Seo nedir linkine tıklayarak bu konu hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Webmaster Görevleri Nelerdir?

Webmaster görevleri başında siteyi yönetmek gelmektedir. Grafik, içerik, seo, reklamlar, yazılım vs gibi birimler arasındaki koordineyi sağlamak gelmektedir. Ülkemizdeki ve dünyadaki sistemlere bakacak olursak bu konuma denk gelen kişiye proje yöneticisi denmektedir. Genel olarak kendi sistemlerini kuran ve işleten kişiler webmasterlık görevini yürütmektedir. Eticaret sitelerinde koordinasyon oldukça önemlidir. Grafik, yazılım ve içerik bölümlerinin arasında en ufak kopukluk şirketi zor durumlara sokabilmektedir. 

Webmaster Neleri Bilmelidir?

Bir webmaster internet teknolojilerinin çok sıkı bir takipçisi olmak zorundadır. Bilmesi gerekenler arasında dijital pazarlama, seo, sem, yazılım dilleri hakkında bilgi sahibi olması, iyi düzeyde html, css ve javascript dillerinin kullanımı, sunucu yönetimi, güvenlik vs gibi geniş çaplı konular yer almaktadır. seo uzmanı blog sitesi bağlantısına tıklayarak seo hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.

Webmaster Maaşları Ne Kadardır
Webmaster maaşları oldukça değişkendir. Genellikle kendi sitelerini yönettiklerinden dolayı aylık 100.000 TL üzerinde kazanç sağlayandan cep harçlığını çıkartma gibi oldukça farklı miktar bulunmaktadır. Türkiyede webmaster kavramı firmalarda tam olarak oturmadığından dolayı ve yetişmiş kişilerin az olmasından kaynaklanan eksikliklerden maaşlar deneyime göre 1.000 tl ve üzerinde olmaktadır. Deneyimli webmasterlar 3.000 tl civarında ücret almaktadır ki bu kişinin yeteneğine ve firmaya bağlı olarak değişmektedir. Firmalarda çalışan kişiler genel de danışmanlık hizmeti vermeyi tercih etmektedirler.

Sonuç olarak webmaster olmak istiyorsanız oldukça sık çalışmalı ve web dünyasının sıkı birer takipçileri olmak zorundasınız. Gün geçtikçe gelişen bu dünyada sizlerde profesyonel anlamda yerinizi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.