izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Ankara’nın Doğa Harikası 5 Gölü

mogan-goluAnkara, göl ve baraj çevresinde oluşturulan rekreasyon alanları ve dinlenme tesisleri ile yaz mevsimini kentte geçirmek zorunda olanlara, birbirinden ilginç alternatifler sunuyor. Tatile gidemeyen Ankaralıların rahatlıkla vakit geçirebileceği gibi Anadolu’nun birçok noktasından Ankara’ya gelip bu doğa harikalarını görmek için https://www.ucakbileti.com tüm hava yollarını tek ekranda sorgulayarak en ucuz uçak biletini alıp Ankara’ya ulaşabilirsiniz.

Mogan Gölü

Mogan Gölü veya yerel adıyla “Gölbaşı”, Ankara’nın 25 km güneyinde Gölbaşı ilçesindedir. Kurak zamanda en derin yeri 4,5 metre olup, suyun en yüksek olduğu dönemde ortalama derinliği 5 metre civarına çıkmaktadır.Mogan gölünde Sazan balığı, Kadife balığı, Turna balığı, Gümüş balığı, Yayın balığı ve Kerevit vardır.

Düzenlenen doğa parkı alanı içerisinde piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu yolu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar için oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 tane tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları bulunuyor.

Çamlıdere Barajı

Çamlıdere Barajı, Bayındır Çayı üzerinde, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacıyla 1976-1984 yılları arasında inşa edildi. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.487.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 106,00 m. normal su kotunda göl hacmi 1.226,00 hm3, normal su kotunda gölalanı 32,00 km2’dir. Baraj yılda 150 hm3 içme-kullanma suyu sağlamaktadır. Kaya gövde dolgu tipi olan baraj günübirlik gezi ve piknik alanı olarak da kullanılıyor.

Çubuk II Barajı

Çubuk Çayı üzerinde, içme suyu temini amacı ile 1961-1964 yılları arasında inşa edilen Baraj, toprak dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.100.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 61,00 m’dir. Normal su kotunda göl hacmi 24,60 hm³, normal su kotunda gölalanı 1,20 km²’dir. Yılda 38 hm³ içme ve kullanma suyu sağlamaktadır. Çubuk II Barajından çekilen su, Pursaklar Arıtma Tesisinde arıtılmakta. Aynı zamanda, Çubuk ilçesinin su ihtiyacını da karşılayan barajda mesire alanı da yer alıyor.

Eymir Gölü

Arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait olan Eymir Gölü,  ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı çalışma alanıdır; göl kenarında takıma ait bir kayıkhanesi vardır. Göl kendine has fauna ve florasıyla büyük bir doğal güzellik barındırırken, kış aylarında donduğu zamanlarda da Ankaralılar için hoş bir manzara arz eder.”Eymir” adı adeta ODTÜ ile özdeşleşmiştir. ODTÜ mezunlarınca 1986 yılında kurulmuş olan “Eymir Kültür Vakfı” da adını buradan almıştır

Yürüyüş için ideal bir mekan olan göle, Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inmek mümkün. Göl, tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzakta.

Eymir Gölü’nde kürek ve su sporları, balık avlama (olta ile) ve piknik gibi etkinlikler yapılabiliyor.

Soğuksu Milli Parkı

1959 yılında Milli Park olarak tesis edilen Soğuksu Milli Parkı, volkanik bir sahada olması nedeniyle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunan park, kaplıca turizmi açısından da kullanılıyor.

Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.

Uçak biletinizi henüz almadıysanız planınızı yapmaya başlayıp Ucakbileti.com üzerinden Türkiye’nin birçok noktasına tüm havayollarını tek akranda sorgulayabilir,ucuz uçak biletinizi alabilirsiniz. THY, AtlasGlobal, Anadolujet, BoraJet, Pegasus gibi farklı havayolu firmalarının uçak bileti alternatiflerini karşılaştırabilirsiniz. Ankara uçak bileti seçeneklerini görebilir fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.