izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Apple, iPhone 15 tasarımını sosyal medyaya yayınladı!

APPLE’IN IPHONE 14Pro modellerini tanıttığı günden bu yana A16 BIONIC işlemciler hakkında tartışmalar sürüyor. Oldukça geç FARKEDİLEN bazı üretim sorunları nedeniyle A16 işlemcilerinin belli başlı özelliklerinin önemli ölçüde kısıldığı bir süredir konuşuluyor. A16 işlemcilerde beklenen performans artışını sunamayan Apple, A17 işlemciler için ise işi sıkı tutuyor.

A17 BIONIC işlemciler için çalışmalar başlıyor

APPLE’IN işlemcilerini üreten TSMC, IPHONE 15 Pro modellerinde yerini alacak olan 3nm teknolojili A17 işlemcilerin üretimine çok yakında başlıyor. Gelen bilgilere göre TSMC, 29 Aralık Perşembe günü düzenleyeceği etkinlik ile birlikte 3 NM teknolojili çiplerin üretimine start veriyor.

Apple, iPhone 15 tasarımını sosyal medyaya yayınladı! 1

ABD’li teknoloji devinin IPHONE 15 Pro modellerinde yer alması beklenen yeni 3 NM teknolojili çipler, aynı zamanda bu sene tanıtılacak olan M2 Pro ve M2 MAX işlemcilerde de yerini alabilir. Böylelikle 3 NM teknolojili işlemcileri IPHONE modellerinden önce MACBOOK’LARDA görebiliriz.

TSMC’NIN yaptığı açıklamaya göre 3 NM teknolojisi, 5 NM teknolojisine kıyasla aynı güçte yüzde 15’e kadar hız artışı ve aynı hızda yüzde 30’a kadar daha fazla verimlilik sunacak. APPLE’IN şu anda A15, M1 ve M2 işlemcilerinin tümü TSMC’NİN 5 NM üretim sürecinden geçiyor. A16 BİONİC işlemci ise TSMC’NİN 5 NM teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olan 4 NM sürecinden faydalanıyor.

Yeni mimarinin 3 NM üretim süreci ile birlikte çok daha yüksek hız, verimlilik ve özelliklere ev sahipliği yapması bekleniyor. Bu anlamda, 3NM teknolojisine sahip A17 muhtemelen A16’ya göre önemli oranda daha iyi bir performans gösterecek.

Yeni işlemcide grafik anlamında kaliteyi çok daha üst seviyelere taşıyacak olan ‘ışın izleme’ özelliğinin de sunulacağı gelen haberler arasında. Apple’ın yeni A17 işlemcisinin iPhone 15 Pro modelinin en büyük gücü olacağı düşünülüyor. Diğer yandan tıpkı iPhone 14 modellerinde olduğu gibi standart iPhone 15 versiyonlarında A16 işlemcisi görev yapabilir.

Apple, bazı konularda kendisini sınırlayan A16 işlemcisinin ardından A17 işlemcilerinin üretimini çok daha önceden planlayarak herhangi bir terslik olmamasına gayret ediyor. Peki siz TSMC’NİN yeni 3 NM üretim süreci ve IPHONE 15 PRO’DA yer alacak A17 BIONIC işlemci hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.