izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Çalınan Facebook Şifrenizi Geri Alma

facebook, facebook çalınan hesabı geri almaYıl 2013 hatta 2014’e girmemize çok az kalmış ama hala facebook şifresinin çalındığını düşünen insanlar ne yazık ki var. Daha önceki makalelerimde de bahsetmiştim bir kez daha bu konu hakkında bi makale yayınlama gereği duydum çünkü hala bir çok kişi bu dertten yakınıyor. Arkadaşlar şunu unutmayalımki eğer siz şifrenize sahip çıkarsanız kimsenin sizin şifrenizi çalma, kırma, hackleme gibi bi olayı kesinlikle söz konusu değildir. Bu tür durumlar tamamen sizin zaaflarınızdan yararlanılarak yapılmaktadır. Konuyu biraz daha açarsak hacklenen yani çalınan facebook hesabınız değildir sizsinizdir. Bu ne demek derseniz eğer hemen bir kaç cümleyle açıklamaya çalışayım. Bir kişinin facebook veya başka bir hesabının çalınması için uygulanabilecek tek yöntem kişinin zaaflarından faydalanmaktır. Yani ya şifreniz çok kolaydır 123456 gibi yada doğum tarihinizi koymussunuzdur 1990 gibi kişiler deneyerek mail ve facebook şifrenize ulaşır ve şifrenizi değiştirir sizde hesabım çalındı diye ortalığı ayağa kaldırırsınız. Halbuki bu hata tamamen size ait bir hatadır.

Ya da işi biraz daha bilen kişiler bilgisayarınıza keylogger diye adlandırdığımız casus programlar gönderirler ve sizinde antivirüs programınız yoksa hiç farkına varmassınız ve bu program klavyeden girdiğiniz tüm bilgileri karşı tarafa gönderir ve yine hesabınız çalınabilir. Bu durumda yine sizin eksikliğinizden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında herhangi bir çalma, kırma, hackleme olayı söz konusu değildir. Gel gelelim bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz başınıza geldi ve ne yapacaksınız bilmiyorsunuz. Yapmanız gereken şifremi unuttum diyip gizli sorunuz ile veya diğer e-posta hesabınız var ise onun yardımı ile şifrenizi geri almaktır.

Bunları hatırlamıyorsanız facebook ayarlar menüsünden sorun bildir butonuna tıklayın ve hesabım çalındı şeklinde mail gönderin. Facebook yetkilileri bu duruma artık önem veriyor ve sizinle iletişime geçiyorlar. Sordukları sorular doğrultusunda eğer sizin o kişi olduğunuza inanırlarsa hesabınızı geri veriyorlar. Bunun dışında herhangi yapabileceğiniz pek bir şey yok zaten fakat şifre güvenliğiniz için şifrenizin kısa ve ard arda gelen birleşik sayılardan olmamasına, doğum tarihiniz veya başka bir önemli gün tarihi olmamasına dikka ediniz.  Sadece harf veya sadece rakamlar yerine her ikisinide kullanınız böylece şifreniz daha güvenli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.