izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Dosya Çağırma Yöntemleri

Günümüzde dosya çağırma yöntemleri hemen hemen he sitede uuygulanmakta yada daha doğru her scriptte dosya çağırma mantığı ile bir sistem kurulmakta böylede olması gerekiyor bütün kodları bir dosyada toplasaydık halimiz nice olurdu bu tekniklerden biraz bahsedelim.İlk olarak HTML yapısı ile başlıyalım Hyper Text Markup Language yani HTML olarak adlandırdığımız programlama dilinde dosya çağırmak için iframe komutunu kullanıyoruz.İframe komutunun kullanılışı aşağıdaki gibidir.

[php]<iframe name="iframe adı" src="cekilecek-adres.html" width="470" height="240" border="0" frameborder="0"></iframe>[/php]

Yukarıda iframe komutunun kullanılış şeklini gösterdim şimdi komut içinde geçen kodları biraz açıklayalım.Name kısmı iframemize vereceğimiz adı temsil ediyor fazla önemli olmayan bir alan src kısmı hangi dosyayı çekmek istediğimizi belirtiyor bu kısıma çekmek istediğimiz dosyayı ayrıntılı bir şekilde yazıyoruz width ve height kısımları bildiğiniz gibi eni ve boyu temsil ediyor border ve frameborder kısımlarıda çerçevenin kenar çizgilerinin olup olmayacağını belirtiyor.

Bir diğer veri çekme komutu olan ve php’de kullanılan include komutuna geçiyoruz.İnclude php coderlerin hayatını kolaylaştıran bir veri çekme sistemi sadece 2 satır kod ile istediğimiz dosyayı çekebiliyoruz örnek kodlama aşağıdaki gibidir.

Bu kodlama hakkında pek bişey anlatmama gerek yok sanırım herşey ortada.

Bir diğer programlama dili olan JavaScript ile veri çekmeye geçiyoruz JS ile veri çekmek için HTML de kullandığımız iframe komutuna yakın bir tarzda komut kullanıyoruz örnek kodlama aşağıdaki gibidir.

Aynı şekilde src kısmına çekmek istediğiniz sayfayı veya siteyi yazıyorsunuz ve çekme işlemi gerçekleşiyor.Diğer programlama dillerindede var olan dosya çağırma komutları hakkında bilgi vermek isterdim ama araştırıp yayınlamak tarzım değil bildiklerimi paylaşmayı daha çok seviyorum şimdilik bu bilgiler işinizi görür umarım en çok kullanılan 3 dosya çağırma komutunu örneklendirdik.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. radyomun yeni sid numarasini yüklemek istiyorum ama bir türlü bulamiyorum iframe yüklenecekmiş yardimci olurmusunuz radyomun ismi ve adresi ayni kalmasini istiyorum sadece sid degiştişimdiden teşekürler

 2. hduman dedi ki:

  Beyefendi dediklerinizden hiç birşey anlamadım daha açıklayıcı birşeyler yazın yardımcı olayım.

 3. Soner dedi ki:

  Merhaba:
  Ben wordpresten html/php ye veri çekmeye çalışıyorum fakat include yöntemi ile başarılı olamadım bir türlü.Veri geliyor fakat 404 sayfasını görüyorum.Bunun iframesiz bir yolu mevcutmu?

 4. Soner dedi ki:

  ooo pardon tarihe bakmamışın.4 senelik konuyo hortlatmışım.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.