izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Dünyanın İlk Kafa Nakli Operasyonun Süreci Açıklandı

İtalya’nın en ünlü beyin cerrahi doktorlarından bir tanesi olan Sergio Canavero ve Çin asıllı DR. Xioping Ren, Dünya genelinde ilk yapılacak kafa nakli operasyonunu nasıl gerçekleştirileceği hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Dünyada ilk kez yapılacak olan kafa nakli operasyonu için gönüllü olan 30 yaşındaki Bilgisayar Mühendisliği yapan Valeri Spiridonov, 2017 yılı içerisinde Çin’de gerçekleştirilecek bir operasyonla birlikte yeni bir vücuda sahip olacak.

Gerçekleştirilecek olan bu ciddi operasyonun başında iki cerrah bulunacak. Bunlar; Sergio Canavero ve DR. Xioping Ren, Ameliyat sürecinde hangi yöntemleri kullanacakların hakkında bir takım açıklamalarda bulundular. HEAVEN yani Kafa Anastamoz Girişimi ve GEMINI yani Omurilik Kordon Kaynaşması yöntemlerini kullanacaklarını açıklayan yetenekli cerrahlar, GEMINI yöntemi sayesinde sinirler ve hücrelerde hasarı minimuma indirmek, Oksijen yetersizliği nedeniyle birlikte beyin ölümünü gerçeklemesini ve nakil sırasında ortaya çıkan acıyı önlemek istediklerini dile getirdi.

Hayati Tehlikelerle Dolu Otuz Dakika

unlu-italyan-beyin-cerrahi-dunyanin-ilk-kafa-nakli-operasyonunun-nasil-yapilacagini-anlatti-705x290[1]

Beyinlerimiz hiç bir şekilde oksijen almadan toplamda yedi dakika boyunca işlev sürülebiliyor. Bu nedenle ameliyat sırasında beden büyük bir oranda soğutulacak ve hücrelerin oksijen yetersizliğinden dolayı zarar görmeleri ve ölmeler engellenecek. Canavero, Vücut üzerinde ayrılan kafanın yeni bir vücuda eklenip kan akışının sağlanması için yaklaşık olarak otuz dakika olduklarını söyledi.

Ameliyatın Adımları Neler?

513535[1]

Ameliyat sırasında ilk olarak beyine oksijen sağlanması amacıyla geliştirilen Perphtoran isimli kan arttırıcı ilaç kullanılacak. Daha sonrasında ise kafa ve omurilik kordonunun iki ucu polietilen glikol isimli bir ilaç ile kaynak haline getirilerek bireyin vücuduna bağlantı yapılacak.

Yapılacak operasyonların devamında kasların ve damarların dikilmesinin sonucunda birey, Vücudun kendisini iyileştirmesi ve gömülü elektrotların omurilik kordonunu uyaran yeni sinir sistemlerini oluşturması adına otuz gün içerisinde komada bırakılacak.

Oldukça imkansız ve zorlu gözüken operasyon için Çin asıllı yetenekli doktorlar, Bu yeni nakil sistemini Valeri’ye uygulamadan önce maymun ve farelerin cesetleri üzerinde test etme sürecine koyuldular. Konu hakkında edindiğimiz bilgiler bunlarla sınırlı bakalım ilerleyen günlerde karşımıza neler çıkacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.