izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Egzamadan Korunma Yöntemleri ve Tedavisi

Halk arasında egzama olarak bilinen atopik dermatitis ya da kısa adıyla AD, sık rastlanan ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan deride kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Egzama hastalığının kesin olarak nedeni bilinememekle birlikte yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ebeveynlerinden birinde egzama, besi alerjisi veya astım görülen kişilerde hastalığa yakalanma riski bu şartların geçerli olmadığı kişilerle kıyaslandığında çok daha yüksek.

Egzama, genellikle kendini vücudun bazı bölgelerinde kabarcık oluşturarak kızarıklık biçiminde göstermektedir ve belki de bu sebeple teşhisi konulmamış hastalar bu durumu değişen hava şartlarına yahut mevsime yorup gereken özeni göstermemektedir. Fakat her hastalıkta olduğu gibi egzamada da erken teşhisin önemli bir rolü bulunmaktadır.

Bir diğer göstergesi, egzama hastalarındaki cilt kuruluğudur. Tedbir için, özellikle de çocuklarda cildi kurutan sabun veya şampuanların kullanılmaması gerekir. Bunun yanı sıra yünü kıyafetlerin de cilde zarar vericiliği göz önünde bulundurulduğunda uzak tutulması gerekir.

Kişisel korunma yöntemlerinin dışında ise egzama tedavisi genellikle ultraviyole ışını ve aşı gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Yalnız kızarıklığı düzeten ilaçlar işe yarıyor görünmekle birlikte bir tedavi yöntemi değildir. Kesin çözüm egzamaya neden olan unsurun bulunması ve ciltte oluşan zararın düzeltilerek cilt bariyerinin kuvvetlendirilmesi ve daha sonra egzamanın nüksetmesinin önlenmesinden geçmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.