izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Facebook’un Başı Hamas Davası ile Dertte

Hamas’ın İsrail’e gerçekleştirmiş oldu saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları, Dünya genelinde oldukça büyük bir sosyal medya olan Facebook’ yaklaşık olarak 1 Milyar Dolar değerinde tazminat davası açtı. Davayı açanların gerekçesi ise Facebook’u teröristlere tamamen yardım ve yataklıktan suçluyor.

Bundan iki yıl önce yani 2014 yılında Hamas, İsrail’e karşı düzenlemiş odluğu bir füze saldırısında aralarında Amerika Birleşik Devleti’nin de vatandaşlarını da olduğu çoğu kişi tamamen hayatını kaybetmişti. Bu olaylarda hayatını kaybeden Amerika Birleşik Devletleri’nin vatandaşlarının yakınları ise geride bıraktığımı günler içerisinde New York sınırları içerisinde sosyal medya devi olan Facebook’a karşı cephe alarak, dava açtı. Teröristler platform sunmak ve düzenleyecekleri saldırılarını hazırlamalarına yardım etmek gibi bir suçlamayla karşı karşıya kalan Facebook’a açılan davanın tamamen şikayet dilekçesi altmış sayfa uzunluğunda.

Davayı açan grup Facebook firmasından yaklaşık olarak 1 Milyar Dolar değerinde tazminat isterken, Facebook tarafından konuya dair gelen ilk açıklaması ise şu şekilde oldu: Oldukça fazla şiddete cesaretlendirilen, tehditlere, terörizme ve nefrete dair tüm içeriklere izin verilmediyönündeydi. Başka kişilerin bu tarz hesapları şikayet etmesi sonucunda konuya hemen el attıklarını açıklayarak savunmalarını sonlardılar. Mahkeme sürecinde olaylarla ilgili olarak ayrıntılı bir şekilde açıklama yapmadıklarını böylece açıklayan Facebook’ın avukatları, Davanın sonuçlanmasının hemen ardından da ilgili kişilerle konuşacaklarını açıkladılar.

Bu duruma oldukça benzer bir dava ise yaklaşık olarak 13 Kasım 2015 tarihinde Fransa’da düzenlenen saldırıların hemen arkasından açılmıştı. Esasında bu durumda Facebook firmasının bir kötü niyetli davranışının olduğunu düşünmüyorum sonuç olarak her türlü işleme açık bir platform olduğu için kullanıcı sisteme üye olurken ne amaçla kullanacağı ortaya çıkarılmayacağı için bu tarz olayların normal olduğunu düşünüyorum. Daha öncelerinde Facebook üzerinde yasal olmayan türde silah satışı da gerçekleşiyordu bu duruma kısa süre de el atan firma bu tarz olayların önüne geçeceğine inanıyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.