izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Google ve Seo

Google ve Seo 1Seo denince ilk akla gelen google aramalarında üst sıralarda çıkmak olsa gerek günümüzde bir çok bilgisayarcı işi seo olsun olmasın seo hizmeti vermekte.Seo ile ilgili makaleler yayınlamakda şimdi bunlardan biri de ben gibi görünsemde geçmişte uzun bir süre seo danışmanlığı yaptığımı belirtmek isterim şimdilerde her ne kadar arayüz tasarımı ve programlama ile uğraşsamda.Şimdi biraz bu google ve seo konusunu açalım neler yapabileceğimizi görelim,neyin ne olduğunu öğrenelim.Aslında zararlı sandığımız bazı şeylerin sitemiz için ne kadar yararlı olduğunu görelim.


Seo Nedir? Ne işe Yarar?
Seo,sitemizin popülaritesine göre,konularımızın özgün olma derecesine ve destekleşme (link değişimi) değerine göre sitemizin kalitesini belirleyen ve google aramalarında üst sıralarda çıkmamızı sağlayan ve böylece sitemizin hitini arttıran bir yöntemdir.

Seo İçin Neler Gerekli?
Özgün Konular:Konularımızı alıntı yapmak yerine orjinal bir şekilde kendimiz yazmamız seo için en büyük etkenlerden biridir.Alıntı yaptığımız konularda alıntı yapmış olduğumuz siteye yarar sağlarken kendi özgün konularımızda kendi sitemize yarar sağlamış oluyoruz.

Backlink Oranı:Backlink sitemize verilen link anlamına gelmektedir.Kaliteli sitelerle yaptığımız link değişimleri sitemizi google aramalarında üst sıralara taşırken,kalitesiz tabiri caizse çöplük durumuna gelmiş sitelerle yaptığımız link değişimleri sitemizi olumsuz yönde etkileyip sitemizin düşüşünü kaçınılmaz kılıcaktır.Bazı arkadaşlar kaliteli olsun olmasın link değişimini zararlı bulup link değişiminden kaçınıyorlar halbuki öyle bir şey yok link almak ve link vermek yararlı bir şey fakat destekleşeceğin site kalitesi önemli.

Site Haritası:Sitemizin bütün sayfalarının bulunduğu bir site haritası sayfası sitemizi gezmekte olan google botlarının sayfalarımıza daha rahat ulaşmasını ve daha rahat indexlemesine yardımcı olduğu için google aramalarında üst sıralarda çıkmamızı kolaylaştıracaktır ve alt sayfalarımızında hit almasını sağlayacaktır.

Css ve Xhtml Uyumu:Sayfamızda kullanmış olduğumuz css ve xhtml kodlarının w3 uyumlu olması ve hatasız olması alexa değerimizi yükseltirken google’ın hatasız sitelere olan ilgisini tetiklemesine ve yüksek sıralarda çıkmamıza yardımcı olacaktır.

Pagerank Değeri:Google botlarının sitenizi araştırması ve sitenizin kalitesi doğrultusunda (özgün konu vs) sitenize verdiği pagerank değeri sitenizi yüksek yerlere taşıyacaktır.Özgün konu ve destekleşmenin bir diğer avantajıda belirttiğim gibi pagerank artmasıdır.Diyebilirizki pagerank google’ın sitenize on üzerinden verdiği nottur.

İlgili Kelimelerin Kalın Yazılması:Konu içerisindeki ilgili kelimelerin kalın ve renkli yazılması o kelimelerin konunun can alıcı noktası olduğunu anlatmakta ve aramalarda diğer kelimelerden daha yüksek seviyelerde çıkması gerektiğini anlatmaktadır.Çıkmak istediğiniz kelimeleri kalın ve renkli yazarak istediğiniz yerlere daha rahat ulaşabilirsiniz.

Bu adımları takip ettiğinizde sizinde kaliteli bir siteniz olucaktır ve muhtemelen google aramalarında istediğiniz yerde çıkmanızı sağlayacaktır.

Sadece Seo Mu?
Sadece seo ilemi üst sıralarda çıkabilirim? Diye düşünenler üzülmesinler çünkü üst sıralarda çıkmanın bir yolu daha var Google Adwords kesin ve maliyeti yüksek bir çözüm.Google Adwords kuponları ile bir saat içinde google aramalarında en üst sıralara tırmanabilir fakat paranızdan olabilirsiniz.Google Adwords google reklam birimidir. paranız kadar google’da üsr sıralarda kalabilirsiniz.Biraz daha açarsak google’a yaptığınız ödeneme kadar ilk sırada kalabilirsiniz.Bir örnekle açıklayalım hemen mesela seo kelimesinde ilk sırada çıkmak için 75 TL değerinde google adwords kuponu satın alıyorsunuz ve ilk sırada çıkıyorsunuz.İyi güzel çıktık ama ne kadar durabilirim orda? Google Adwords sisteminde kelimenin popilaritesine göre tık ücreti alınmaktadır mesela  seo kelimesinde tık başına 10 krş alınıyorsa siz çıkmaya başladığınız andan itibaren siteniz her tıklama aldığında 75 TL nizde 10 krş düşer ve  en sonunda yatırmış olduğunuz para bittiğinde krallığınızda sona erer.Bir nevi paranızla üst sırada çıkmak diyebiliriz buna.

Google Adwords Dezavantajları
Parayı verip üst sıralarda çıkmakla sorun çözülmüyor tabiki adwords sistemininde bazı dezavantajları var şöyleki mesela seo kelimesinde ilk sıraya birden kuruldunuz bu işi yıllardır yapan ve kendi emeği ile o sıraya gelen insanlar bu işe sinirlenecektir.Otomatik düşman kazanmış oluyorsunuz ve eğer bilgili bir düşmansa vay gelmiş halinize unutmayınki tık başı paranız düşüyor biraz çevresi geniş bir insansa bir saat içinde bütün tanıdıklarını sitenize tıklatıp adwords’unuzu bitirebilir ve sizi zarara sokabilir.Yada daha gelişmiş bir yöntemle gelişmiş bot yönetimi (botnet) ile sitenize botlarını farklı ip adreslerinden gönderip adwords kuponunuzu bir saatten daha az bir sürede bile bitirebilir.Böylede bir dezavantajla karşı karşıya olduğunuzu belirtmek isteriö.En iyisi ve en sağlıklısı doğru adımlarla seo uygulayıp istediğiniz yere çıkmanızdır..

Bu makale sıkıcı bir matematik dersinin ikinci saatinde hduman (Hakkı DUMAN) tarafından uyumamak için yazılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Berkan dedi ki:

  Güzel bir makale olmuş. Takip listeme aldım blogunuzu.

 2. hduman dedi ki:

  Sağol berkan kardeşim devamı gelecektir..

 3. SuperSonic dedi ki:

  Hola,

  ЎIncreнble! No estб claro para mн, їcуmo offen que la actualizaciуn de su nombre de http://www.hduman.com.

  [url =http://www.hope4live.com/]SuperSonic[/url]

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.