izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Seo ve Tüm Ayrıntıları

Seo ve Tüm Ayrıntıları 1Seo Nedir? Neden Yapılır?
Günümüzde bir çok internet sitesinde ve arama motorlarında sıkca rastlamaktayız seo kelimesine. Seo kısaca deyinmek gerekirse arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya verilmiş isimdir. Açılımı ise “search engine optimization” dur yani arama optimizasyonu demektir. Seo kısaltması ile günümüzde önemli bir etken haline gelen arama motoru optimizasyonu, artık çok büyük maddi ve manevi imkanalr sunmaktadır.Seo neden yapılır sorusuna verilecek en iyi cevap ise; maddi çıkarlar için google aramalarında üst sıralarda çıkarak internetten bir iş imkanı bulmak. Örneğin bir e-ticaret sitesi, google aramalarında üst sıralarda çıkarak sattığı ürünün bir ayda satacağı kadar büyük bir kısmını bir günde satma fırsatı bulabilmektedir. İşte bu yüzden günümüzde seo büyük bir rekabet doğurmaktadır.

Seoyu Kimler Yapabilir Veya Yapmalı?
Seoyu günümüzde az çok bilgisi olan herkes yapabilir, yapıyorda. İnternette 3 yıl öncesine kadar pek fazla anlamı bile bilinmeyen arama motoru optimizasyonu (seo) bugünlerde ravaşta bir meslek olup çıkmıştır. Öyleki günümüzde “seo danışmanlığı” başlığı altında hizmet veren bir çok kişi ve kurumlar oluşmuştur. Peki ama bu hizmeti gerçekte kimler vermelidir? Bu hizmeti gerçekte işini en iyi bilen ve bu işi çok eskiden beri yapan seo danışmanları yapmalıdır. Piyasada bu tür seo danışmanları çok olmamakla beraber olanlardanda çoğu kişinin haberi yoktur çünkü onlar zaten işlerini yoluna koyup, aldıkları parayla mesutturlar kimse için çalışmaz, uğraşmaz, didinmezler. Deyim yerindeyse yalnız gezer, yalnız yaşar ve yalnız ölürler.

Kurumsal Seo Nedir?
Kurumsal seo adından da anlaşılacağı gibi kurumlar için yapılan seo çalışmalarına verilen addır. Belirli bir seviyeye gelmiş kurumlar yaptırdıkları seo çalışmaları ile potansiyelini arttırmakta ve gücüne güç katmaktadır.

Bireysel Seo Nedir?
Yine adından anlaşılacağı gibi bireysel seo; kişiler için yapılan seo çalışmalarıdır. Bireyler gerek büyümek için gerek bir şeyler satmak için gerek marka oluşturmak için gerekse egolarını tatmin etmek için seo çalışmaları yaparlar.

Seo Yarışmalarının Önemi?
Günümüzde bir çok seo yarışması düzenlenmekte ve bir çok ödül dağıtılmakta. Dağıtılan ödüllere sahip olmak isteyen bir çok site sahibi bu yarışmaları katılıp sponsorlara link vermekte ve yarışma süresi boyunca yarışmaya başlatan sitelere kölelik yapmakta. Sonunda ise önemsiz bir ödül sahibi olup yoluna devam etmekte. Yarışma sahipleri verdikleri üç kuruşun üstünde epeyice maddi ve manevi önem kazanmakta güçlerine güç katmaktadır. Bu tip seo yarışmalarını tasrif etmesemde zaman zaman katıldığım olmuştur. Katıldığım bütün yarışmalarda birinciliği hedeflemişimdir. En zor seo yarışmasında bile “Zor yoktur, imkaasız ise zaman alır” felsefesinde ilerlemiş ve hep kazanmışımdır. bu benim en sevdiğim yönlerimden bir tanesidir.

Google Nedir? Ne Değildir?
Rivayete göre google iki üniversiteli gencin tez ödevidir. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez bu gençler okul bittikden sonra siteyı buyutme kararı alır ve kararlarını uygularlar. Bugün bu kadar büyük bir proje olacaklarından habersizlerdir ama kader bu her an her şey olabilir. Google bugün pozisyonu ile dünyanın en büyük sitelerinden biridir. Hatta en büyük sitesidir demek yanlış olmaz. Günümüzde google bir çok internet kullanıcısının anasayfasıdır. Ben dahil. Google hayatımızda olmasaydı bir başka site olabilirdi ama şuan google kapansa internnet kimse aradığını bulamaz diye düşünüyorum. işi bilenler hariç tabi. Google ilk başta arama motoru olarak kuruldu fakat şuanda sayısız hizmet sunmakta kullanıcılarına. Adwords ve adsense bunlardan en büyük iki tanesi denilebilir. Aslında ikiside birbirine çok yakın hizmetler ikiside reklam hizmeti biri reklam verme ötekı ise alma hizmeti. Kısaca bu iki hizmet hakkında bilgi verelim.

Adwords
Adwords bir reklam uygulamasıdır. Ücret karşılığında googleye verilen reklam gibi düşünebilirsiniz. Kısa yoldan seo olarakde düşünülebilir. Siz googleye belli bir ücret verirsiniz, oda sizi istediğiniz kelimede google aramalarında en üst sırada çıkarır olay budur.

Adsense
Adsense ise bir reklam verme servisidir. Sitenizi inceler ve uygun görürse sitenize reklam verir. Reklamlara her tıklandığında siz para kazanmış olursunuz. Tabiki tık başı 0,01 gibi çok az meblalar olabilmektedir.

Seo ve Zaman
Şunu belirtmek isterimki seo bir anlık veya 3 günlük bir çalışma değildir. Kelimenin zorluğuna değişir. Kimi zaman bir hafta kimi zaman bir yıl alabilir. Belkide daha fazla. Günümüzde en çok rekabet olan kelimelerden örnekler vermek gerekirse, evden eve nakliyat, chat, sohbet, indir gibi kelimeler gelmektedir. Bu kelimelere çok eskiden beri seo çalışmaları yapan siteler olduğu için en üst sıralara çıkmak imkaansız olmasada çok zordur. Ancak yıllar ayırarak üst sıralara çıkabilirsiniz. Onun için diyebilirizki seo sabır ve zaman işidir.

Neler Gerekli?
Seo için neler gereklidir.

  1. Kaliteli backlink
  2. Özgün içerik
  3. Özgün tasarım
  4. Site içi seo

Bu dört madde eksiksiz olduğunda herşey yolunda demektir. Maddeleri kısaca açıklayalım.

Kaliteli Backlink
Başka sitelerden sitemize verilen bağlantıya yani linke backlink denir. Çok fazla link çıkışı olan sitelere çöplük site denir. Çöplük sitelerden alınan linkler yararlı değil zararlıdır. Onun için kaliteli, temiz sitelerden ve içeriğimize uygun sitelerden link almalıyız.

Özgün İçerik
Sitemizde paylaştığımız konular, içerikler tamamen özgün olmalıdır. Kopyala yapıştır taktiği ile yayımlanan yazılar kopya içerikden dolayı asla üst sıralarda çıkmayacaktır ve bazen googlenin kopya içerikli siteler için inanılmaz geriletici cezalar verdiği görülmektedir.

Özgün Tasarım
Google örümcekleri sitemizin içeriğini taradığı gibi tasarımı ve css kodlarınıda taramaktadır. Özgün hazırlanmış bir tasarım her zaman kopya tasarımlardan bir adım öndedir.

Site İçi Seo
Sitemizin dış seosu olduğu gibi birde iç seosu vardır. Sayfa yapıları link uzantıları ve bağlantı çeşitleri bunlardan başlıcalarıdır. Seo için önerilen link uzantısı “sayfa-adi.html” şeklindedir.

Son Sözler
Seo kimileri için basite alınsada aslında çok zor ve uğraş isteyen bir meslektir. Seo danışmanı diye hizmet veren dha doğrusu veremeyen bir çok dolandırıcı mevcuttur. Seo yaptıracaksanız referansları sağlam kaliteli kurumlarla çalışmanızı tavsiye ederim.

Bu makale HDuman (Hakkı Duman) tarafından yazılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aleyna dedi ki:

    Çok teşekkürler güzel bir bilgi.. Ama seo kurulumunu anlatmadınız ?

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.