izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Hesaplarınızı Nasıl Saldırılardan Korursunuz, Tüm Saldırılara Karşı Korunma Rehberi!

Günümüzde son zamanlarda siber saldırılar oldukça hızlanmaya başladı. Yapılan araştırmalara göz atıldığında verilerin korunamamasından dolayı en büyük etken kullanıcıların basit şifrelerin seçimini yapmasından kaynaklanıyor. Düşük seviyede kullanıcıların seçtiği şifreler Brute Force yöntemler ile kolayca kırılıyor. Şimdi gelin yakından bu saldırılara karşı nasıl korunabileceğimiz hakkında bilgilendirme yapalım.

Brute Force Saldırıları Nedir? Nasıl Yapılır?

Brute Force kelimesinin Türkçe’ye kaba kuvvet olarak çevirebiliriz. Çoğunlukla hack gibi işlemlerde kullanılan bu sistem internet sitesinin, yazılımın veya bir hesabın deneme yöntemi ile şifreyi kırmaya çalışmasıdır. Bu yollarla birlikte hesapları ele geçirmeye çalışan hacker, Daha önceden oluşturmuş bir listeyi kullanarak araştırmaları gerçekleştirir.

iphone-guvenlik-parolasi[1]

iPhone kullanıcıların telefonlarında maksimum olarak oluşturabildikleri şifreler genellikle dört rakamdan oluşmaktadır. Bu şifreler 0 ile 9999’a kadar yükseliş gösterdiği için oluşturulan listede farklı kombinasyonlara yer vererek şifreler kırılmaya çalışır.

Brute Force Saldırılarına Karşı Nasıl Önlem Alınır

  1. Üye Olunan Sitelerin Güvenliğine Dikkat Edin: İnternet kullanıcıların çoğu en az bir sosyal medya hesabına üye olmuştur. Bu tarz büyük sitelerin kayıt sırasında birden fazla güvenlik yöntemi bulunmaktadır. Brute Force saldırı sürecinde şifreniz ele geçirilse bile ikinci güvenlik aşaması seçeneğine yönelirseniz, İkinci aşamayı çözmesi oldukça zor olduğu için hesabınıza kurtarabilirsiniz fakat bazı sitelerde bu tarz güvenlikler bulunmadığı için dikkatli olmalısınız.
  2. reCAPTCHA’ya Önem Verin: Google firmasının geliştirmiş olduğu yenilikçi güvenlik sistemi bilgisayar başında ki kişinin robot veya gerçek kullanıcı olup olmadığını sorguluyor. Böylece robot saldırıları engellenmiş oluyor.

brute-force-saldirilarindan-nasil-korunuruz[1]

  1. Telefon Doğrulamalı Sistemleri Kullanın: Güçlü şifreden önce en etkili önereceğimiz bu yöntem, Son dönemlerde etkisini giderek arttırmaya başladı. Çoğunlukla telefon üzerine gönderilen SMS içerikleri hesaplarınızı güven altına alabilirsiniz.
  2. Güçlü Şifrelere Öncelik Verin: Esasında tüm sorunların başı şifre seçimi kısmında başlıyor. Çünkü oluşturmuş olduğunuz basit şifreler hesabınızda açık yaratarak ele geçirilmesini kolaylaştıracak. Şifrelerinizde özel karakterler, sayılar ve harflere yer vererek farklı kombinasyonlar oluşturarak kırılması zor şifreler oluşturabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.