izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Hisse Senedi Nedir?

Yatırım yapmak isteyenlerin aklına ilk gelen yatırım aracı hisse senetleri oluyor. Ancak çok sayıda kişi sıklıkla duyduğu bir kavram olmasına karşın hisse senedinin ne anlama geldiğini bilmiyor. Hisse senedi en genel şekliyle ‘sermaye şirketlerinin ortaklarına verdikleri bir ortaklık belgesidir’ diyebiliriz. Aynı zamanda hisse senetlerini sermaye şirketlerinin ortaklarına verdikleri bir ortaklık payı olarak da düşünebilirsiniz.

Mülkiyeti ya da ortaklığı da sembolize eden hisse senetleri  borsada yatırım yapmak isteyenlerin her daim yakın markajında bulunuyor. Ancak standart bir gelir isteyenler için hisse senetlerinin ideal bir seçenek olmadığını da belirtmek gerekiyor. Çünkü hisse senetlerinin sabit bir geliri olmaz. Sermaye şirketinin bilanço kazancına göre hisse senetlerinin ne kadar getiri sağlayacağı da değişkenlik gösterebilir. Sonuç olarak hisse senetlerinin fiyatlarına dair net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olabiliyor.

Hisse Senetleriyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yatırım yapmaya yeni başlayanlar  için çok daha büyük önem taşıyabilen hisse senetleri ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor.  Unsurları sizler için kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Dilediğiniz meblağı hisse senedi yatırımı için kullanabilirsiniz. Hisse senedi yatırımları için belirli bir alt ya da üst limitten söz edilemiyor. Bu nedenle bir limit söz konusu olmadığı için dilediğiniz miktarda yatırım yapma imkanınız bulunuyor.
  • Eğer hisse senedine yatırım yaparak belirli bir kazanç elde etmek istiyorsanız öncelikle hangi hisse senetlerine yönelmeniz gerektiğini çok iyi biliyor olmanız gerekir. Belirli bir süre deneyim kazandıktan sonra  daha riskli olabilen hisse senetlerini de tercih edebilirsiniz.
  • Hisse senetlerinin fiyatları üzerinde nelerin etkili olduğunu mutlaka biliyor olmanız gerekir.  Bu konuya hakim olmazsanız borsada yatırım yaparak kazanç elde etmeye çalışırken zarara girebilirsiniz.
  • Hisse senetlerinin likit bir enstrüman olduğu bilgisini de aktaralım. Dilediğine zaman hisse senetlerini nakit paraya çevirme imkanı bulunuyor.
  • Enerjisa hisse senedi yatırımı yapmak isteyenlerin öncelikli tercihi olabiliyor. Hemen Enerjisa hisse fiyatı hakkında bilgi almak için internet sitesine tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda Enerjisa internet sitesinde kar zarar hesaplama aracı da bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.