Anasayfa / Tanıtım Yazıları / İnfografik Nedir, Nasıl Kullanılır?

İnfografik Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sayıları sunum hale getirip onları insanların dinleyebileceği bir hale getirmek kişilerin en fazla zorlandığı şeylerin başında geliyordu. Ancak son yıllarda artan infografik kullanımı bu durumu en fazlasıyla basit bir hale getirerek, karmaşık sayıları çok daha anlaşılır ve eğlenceli bir hale getirebiliyor. Haliyle dinleyicilerin de ilgisini çeken bir boyut kazanabiliyor. Toplantılardaki sunumlardan, ders sunumlarına hatta haber sitelerine kadar pek çok kişi ve kurum infografiklerin gücüne sığınıyor.

Fakat infografik yapmak herkes için kolay olmuyor. Bilhassa işin içine Photoshop gibi karmaşık programlar girmesi kişilerin kafasını karıştırıp gözlerini korkutuyor. Her ne kadar infografik yapımı bu tarz programlar yüzünden zor görünüyor olsa da internet tıpkı her konuda olduğu gibi bu konuda da insanların yardımına koşuyor. Web tabanlı infografik programları sayesinde infografik yapımı çok daha kolay bir hale geliyor.

Biz de bu yazımızda sizlere infografik yapabileceğiniz web tabanlı 5 tasarım sitesini bir araya getirdik. Herhangi bir program kullanma bilgisi gerektirmeyen bu siteler sayesinde hayalinizdeki grafikleri gerçeğe dökebilirsiniz.

1- Canva

İnfografik tasarımı yapabileceğiniz sitelerin başında Canva geliyor. Canva, birçok farklı tasarım modelini bir arada tutan internet ortamının en popüler tasarım siteleri arasında bulunuyor. Hazır olarak sunduğu şablonlar ile de infografik yapımını kullanıcılar için fazlasıyla kolay bir hale getiriyor. Sürükle-bırak özelliği sayesinde de kullanıcılar minimum kullanım bilgisiyle harikalar yaratabilir. Canva’nın sunduğu birçoğu ücretsiz olan hazır sunduğu görseller sayesinde de infografiklerinizi daha canlı bir hale getirebilirsiniz.

2- Infogram

Yalnızca infografik alanında hizmet veren infogram, basit şekilde infografikler yapmanızı sağlayan bir araç. Web tabanlı olması sayesinde herhangi bir kullanım bilgisi ihtiyaç olmaması da sitenin tercih edilme nedenlerinden bir tanesi oluyor. Fakat sitenin bazı eksik yönlerinin olması kullanışlılığını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

3-Visme

Visme, farklı tarzda infografikler hazırlamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği siteler arasında bulunuyor. Özellikle sunduğu interaktif grafikler sayesinde popülerlik yakalayan visme ile sayıları rahat bir şekilde aktarabilirsiniz. Ek olarak Visme, infografikler içerisinde kullanılan animasyonlar sayesinde de kullanıcılarına avantaj sağlıyor.

4-Kinzaa

Kinzaa diğer infografik araçlarına kıyasla daha farklı bir hizmet sunuyor. Yalnızca cv hazırlamak isteyenlere hizmet veren site, farklı cv modelleri yaratmak isteyenlerin en büyük yardımcısı olmaya aday. Farklı tarz özgeçmişlerin daha etkili olduğunu düşünen ve o tarz bir özgeçmişe sahip olmak isteyenlerin ise tercihi genellikle kinzaa oluyor.

5-Piktochart

Ücretsiz bir şekilde infografik yapabileceğiniz sitelerden bir diğeri ise Piktochart. İnfografik haricinde raporlarda hazırlayabilme imkanı sağlayan piktochart, kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Ek olarak kendi özgün tasarımınızı da Piktochart ile yapabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir