izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Kredi Kartı Çıkarmak İçin Gerekli Şartlar

Günümüzde bankalar ile çalışmayan kişi sayısı oldukça azdır. Bankacılık ürünlerinin çok çeşitli olması ve müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış olması birçok bankacılık ürününü cazip hale getirmektedir. Her bir ürünün kendine ait özellikle bulunmaktadır. Genellikle rekabete göre bankalar ürün çıkarmaktadır ve müşteri potansiyeli burada oldukça önemli bir paya sahiptir. Müşterinin beklentilerini doğru bir şekilde anlamak ve bu beklentilere göre ürünü doğru bir şekilde müşteriye sunmak oldukça önemlidir. Böylece ürün amacına ulaşmış olacak ve rekabet ettiği ürünleri geçmiş olacaktır. Bankacılık ürünlerinden günümüzde en aktif bir şekilde kullanılanı şüphesiz ki kredi kartıdır. Kredi kartı olmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Peki kredi kartı nedir, nasıl kullanılır, başvuruda ne gibi şartlar aranır bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı belirli bir limit ile size özel tanımlanan ve nakit olarak da kullanabileceğiniz, alışverişlerinizi yapabileceğiniz bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartı limitiniz doğrultusunda isterseniz nakit avans çekerek nakit para elinizde tutabilirsiniz, isterseniz alış verişinizi kredi kartı limitiniz doğrultusunda kullanabilirsiniz. Kredi kartının kullanım alanları çeşitlidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nakit avans kullanımı ile acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz
  • Alışverişlerinizde kullanarak yanınızda fazla nakit taşıma ihtiyacını gidermiş olursunuz
  • Kredi kartınız ile faturalarınızı ödeyebilirsiniz
  • Ödeme aracı olarak pek çok işlemde kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Kredi kartını çıkarırken banka size özel olarak göndermektedir. Şifresinden ve kullanım alanından siz sorumlu olmaktasınız. Banka kredi kartını size gönderirken kapalı bir zarfta göndermektedir ve şifre alırken de size özel bilgiler olmadan şifreyi alamamaktasınız. Kredi kartını alış verişlerinizde, internette, Atm’ler de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanırken kredi kartı şifrenizi girmeniz zorunludur. Bu şifreyi girdikten sonra kartınızın limiti doğrultusunda kullanımınıza izin verilmektedir. Kredi kartı kullanımı aslında size borç olarak yansıtılmaktadır. Bu nedenle kredi kartı kullanırken dikkatli olmalısınız. Kredi kartı kullanan kişiler o an cebinden nakit çıkmadığı için rahat davranabilmektedir. Ancak kredi kartı ödemeleri her ay düzenli yapılması gerektiğinden  ödeyebileceğiniz kadar alış veriş yapmanız yerinde olacaktır.

Kredi Kartı Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartı çıkarabilmeniz için bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Çalıştığınız bankaya isterseniz internet üzerinden isterseniz şubeden kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu başvurudan sonra gerekli araştırmaları yapan banka başvurunuzun durumunu size bildirmektedir. Kredi kartı çıkarmak düzenli bir işiniz varsa ve ödemelerinizde bir aksama yoksa oldukça kolaydır. Şubeye gitmeden çoğu zaman kredi kartı çıkarmanız mümkündür. Günümüzde artık internet üzerinden tüm bankacılık işlemleri rahatlıkla yapılmaktadır.

Kredi Kartı Başvurusunda Gerekli Şartlar

Kredi kartı başvurusu için gerekli şartları şu şekilde sıralayabilirsiz;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Düzenli ve sigortalı bir geliri olmak
  • Ödemelerinde bir sorun bulunmamak
  • Daha önceden takibe alınmış ya da gecikmede olan bir ödemenin bulunmaması

Bu gibi durumlar kredi kartı başvurusu için gerekli şartlardır. Her bankanın kredi politikası farklıdır. Yani kredi kartı başvurusunda ektstra bilgi ya da belge talep edebilme hakları bulunmaktadır. Ancak genel hatları ile başvuru şartları bu şekildedir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

Adobe

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.