izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Kredi Kartından Taksit Yapmak, Taksit Periyotları, Faiz Oranları, Kredi Kartı Limit Artırma İle İlgili Genel Bilgilendirme

Kredi kartından çeşitli sektörler için taksit yapmak mümkün iken bazı sektörler için bu mümkün olmuyor ya da taksit periyotları bizim ödeme gücümüze göre kısa vadede olabiliyor. Bu sorunu aşmak için artık bankalar nakit alışverişe faizsiz ya da aylık kredi kartı taksit oranını geçmeyecek şekilde düşük faiz oranları ile taksitlendirme yapabiliyor. Mevzuatımızda, hizmet ve mal alımı sonrasında borcun taksitlendirilmesi ve ödemenin ertelendiği dönemlerde taksitlendirme süresi bireysel kredi kartları için 12 ayı, kurumsal ve ticari kredi kartları için ise 18 ayı geçemez.Örneğin bazı işletmeler müşterinin talebi halinde taksit yapıyor fakat ürünün fiyatını artırıyorlar, bunu tüketici lehine çevirebilmek için bankaların tüketiciler için sunduğu birçok kampanyayı kullanarak alacakları ürünü daha uygun fiyatla ve istedikleri taksit sayısıyla satın alabiliyorlar. Bu işlemler için bankalar faiz oranlarını 0-1,40 oranları arasında kampanyaya bağlı olarak uygulamaktadırlar.

Bireysel kredi kartları ile yapılanyurt dışına ilişkin seyahat, havayolu acenteleri ve konaklama ile ilgili harcamalarda 3 ay, teknolojik ve elektronik eşya alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde 6 ay, altın gibi ürünlerin harcamaların da 8 ay, sağlık ürünlerinde 9 ay, eğitimle ilgili harcamalarda, vergi ödemelerinde, yurt içine ilişkin havayolları ve konaklama ile ilgili harcamalarda, ücreti 3.500 TL’ ye kadar TV alımlarında 12 ay, mobilya ve beyaz eşya (Çamaşır Makinesi, Buzdolabı, bulaşık makinesi, küçük elektrikli ev aletleri vb.) alımlarında 18 ay olarak uygulanır

Diyelim ki cep telefonu almak istiyorsunuz yasal olarak 3.500 TL’den pahalı bir ürün ise taksit yaptıramıyorsunuz, 3500 TL altında ise en fazla 3 taksit yaptırabiliyorsunuz. Fakat sizin alacağınız telefon diyelim ki 5000 TL 1,09 faiz oranı ile 12 taksite bölüp rahatça ödemeniz mümkün.

Yukarıda anlattığımız işlemler hesap özeti kesilmeden alışverişi yaptıktan sonra bankanız tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Bunun için internet bankacılığını kullanarak kendiniz ya da müşteri hizmetlerini arayarak yaptırmanız mümkün. Taksitlendirdiğiniz işlem için birkaç ay sonra vazgeçip kalan ödemeler için faiz ödemek istemiyorsanız yine bankanızı arayarak işlemin iptalini isteyebilirsiniz.

Sahip olduğunuz kredi kartınızile gerçekleştirilecek küçük, yarım, tam yada gram altın alımına ilişkin kuyumcu, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek,alkollü içecek, gıda, benzin, mazot, kozmetik, ofis ihtiyaçları ile hediye kart  ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

Yukarıda anlatılan işlemler dâhilinde alacağınız ürün için kredi kartı limitiniz yeterli değil ya dabirçok kart kullanıp tek kartınızın limiti işlem için yeterli gelmiyor ise, bunun içinde yapmanız gereken işlem, işlemi yapacağınız banka kartı için limit artırımında bulunmaktır. Limit artırımında bulunduğunuz kartınızın ve toplam kart limitlerinizin BDDK gereği maaşınızın 4 katını geçmediği takdirde ve olumsuz bir ödeme geçmişiniz yok ise uygun görülüp yükseltilecektir. Yükseltemediğiniz takdirde ise kullanmadığınız kredi kartınızdan başlayarak limitlerini düşürmeniz ya da iptal etmeniz durumunda kullanacağınız kredi kartınızın limitini artırma şansınız bulunuyor.

Kaynak:

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/

Windows 7 Home

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.