izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Meksika’da Seçmenlerin Tüm Kimlik Bilgileri Çalındı!

Amerika Birleşik Devletleri’nde güvenlik araştırma uzmanı olan Chris Vickery, Yaklaşık olarak seksen yedi milyon sayısında ki Meksika kökenli seçmenlerin adı, adresi, doğum tarihi aynı zaman da kimlik numaraların çalındığı ortaya çıktı. Chris Vickery, Hiçbir şekilde güvenli olmayan veri tabanlarında ki aramayı Shodan adına sahip internet sitesi üzerinden gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devleti kökenli araştırmacının öne sunduğu veriler çok kısa süre içerisinde erişim sürecine kapatıldı. BBC’ye açıklama yapan araştırmacı, Bahsi geçen veri tabanına erişim sağladığımda isimler, açık adresler aynı zaman da kişilerin kimlik numaralarını gördüğünü dile getirdi.

160425115039_amazon_624x351_getty_nocredit[1]

Ortaya çıkan seçmen bilgilerini yaklaşık olarak 14 Nisan’da erişim sağlayan Chris Vickery, Bilgilerin sızdırılmasıyla birlikte bu işlerle ilgilenen Meksika’da ki yetkililer ile görüşmenin de çok zor olduğunun altını çizdi. Geride bıraktığımız günlerde Harvard’da gerçekleştirdiği konuşmada veri tabanını dile getirmesinden hemen sonra, Dinleyicilerin arasında ki Meksikalı verilerin tutarlılığı hakkında araştırmacıya yardımcı oldu. Dinleyici ile Meksika Seçim Enstitüsü’nün bilgilendirme sürecinde ortak çalışma yaparak büyük sorundan yetkilileri haberdar ettiler.

Amazon Verilere Erişim Sürecini Durdurdu

Yaşanan sorunların dile getirilmesinden hemen sonra yazılı açıklama ile birlikte, Seçmenlerin kayıt bilgilerinin bir kopyasının Amazon’un geliştirdiği bir internet sitesinde ki sunucuda bulunduğu ortaya çıktı. Bu olayla birlikte Amazon firmasına ilgili soruşturma süreci başlatıldığı açıklandı. Amazon ise 22 Nisan tarihinde Bulut Sunucularında ki dosyaların hepsini kaldırdı.

Açığa Çıkan Verileri Dolandırıcılar Kullanıyor!

Geride bıraktığımız 2015 yılında Aralık ayında Chris Vickery, Toplamda 191 milyon ABD kökenli seçmeninin verilerin ide internet ortamında erişime açık hale getirildiğini dile getirdi. Ortaya çıkan bu tarz hassas verilerin kamunun erişimine yüzde yüz açık hale getirilmesinin beraberinde yarattığı tehlikeler hakkında düşüncelerini açıklayan Vickery, Çalınan bu bilgilerin dolandırıcılar tarafından rahatlıkla kullanıldığını dile getirdi.

Açıklamaların devamında Chris Vickery, Bu tarz olayların her yıl yüz bin kişinin bilgilerin çalınmasına neden olduğunu ve daha da kötüsü bu verilerin çalındığı ülkenin dışında başka bir ülke içerisinde güçlü sunucular içerisinde tutulduğunu dile getirdi.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.