izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

NASA’nın Perseverance Gezicisi Nihayet İlk Mars Kaya Örneğini Aldı!

NASA‘nın Perseverance gezicisi, Ağustos ayındaki ilk denemesinin gizemli bir şekilde boş kalmasından sonra geçen hafta ilk kayalık Mars malzemesi örneğini çıkarmayı başardı. Küçük bir puro büyüklüğündeki yeni kaya örneği, insanlığın ilk Mars örneklerini bozulmamış durumda Dünya’ya geri getirmek için on yıllık daha geniş bir çabada önemli bir ilk adımı işaret ediyor.

NASA'nın Perseverance Gezicisi Nihayet İlk Mars Kaya Örneğini Aldı! 1
Gezicinin başarılı numune yakalaması, geçen Çarşamba saat 17:36 ET’de “Rochette” lakaplı bir kaya bilimcisini kazarken gerçekleşti. Perseverance, kayalık malzemeyi içine hapseden içi boş, tüp benzeri bir matkap ucu kullanarak, yedi fitlik numune alma kolunun ucuna takılan döner darbeli bir matkap kullanarak birkaç inç derinliğinde bir delik açtı. Matkap ucunun içindeki bir büküm mekanizması, kaya çekirdeğini Rochette‘den kopardı ve bir numune tüpünün içine aldı. Perseverance, içeride güvende olduğunu doğrulamak için beş eklemli numune alma kolunu hareket ettirerek matkap ucunu gezicinin birincil gözlerinden biri olan Mastcam-Z kamerasının önüne getirdi.
Araba büyüklüğünde tekerlekli bir bilim laboratuvarı olan Perseverance, mikrobiyal yaşamın eski belirtilerini aramak ve gelecekteki bir Mars robotunun alıp eve geri göndermesi için düzinelerce örnek toplamak için Şubat ayında Mars‘ın Jezero Krateri‘ne indi .

NASA'nın Perseverance Gezicisi Nihayet İlk Mars Kaya Örneğini Aldı! 2
Gezicinin matkap ucu kayayı yakaladıktan ve bilim adamları başarılı bir örneklemeyi görsel olarak doğruladıktan sonra, kaya tüpünü işlenmek üzere Perseverance‘ın ana gövdesi içindeki başka bir mekanizmaya verdi. Başka bir kamera, Örnek Önbelleğe Alma Sistemi Kamerası, hava geçirmez bir kaba takılmadan önce kaya örneklerinin fotoğraflarını çekti.

NASA'nın Perseverance Gezicisi Nihayet İlk Mars Kaya Örneğini Aldı! 3
Hava geçirmez kap, Perseverance’ın kapalı tüpü toplama için yüzeye geri koyma zamanı gelene kadar gezicinin göbeğindeki mini bir garajda saklanacak.

NASA'nın Perseverance Gezicisi Nihayet İlk Mars Kaya Örneğini Aldı! 4
Bir gün geleceğin bir NASA robotu, tüpleri yüzeydeki dinlenme yerlerinden toplayacak ve onları Avrupa Uzay Ajansı tarafından inşa edilen başka bir uzay aracı ile eve dönüş için Mars’ın yörüngesine fırlatacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.