izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Parmak İzleri Artık Yeni Kredi Kartları Olacak!

parmak-izleri-artik-yeni-kredi-kartlari-olacakJaponya yapmış olduğu çalışmalarında 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için gelecek olan turistlerin üzerilerinde kredi kartı ve nakit taşımalarını ortadan kaldıracak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Çoğu kişinin bildiği üzere akıllı telefonlara gelen mobil ödeme sistemleriyle beraberinde özellikle Amerika Birleşik Devleti ve Avrupa’ da yaygın olarak kullanıma sunulan bu teknoloji sayesinde artık akıllı telefon sahipleri üzerilerinde kredi kartı ve nakit para taşımamaya başladı.+

Japonya tarafında ise yapılan çalışmalar doğrultusunda artık akıllı telefonlara bile gerek duymayacak bir teknoloji üzerinde çalışan Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda sadece parmak izi ile ödeme sistemini gerçekleştirecek. Bu sistem bireylerin üzerinde nakit, kredi kartı a da mobil ödemeler yerine sadece parmak izlerini okutarak işlem yapabileceği bir ödeme ortamı olarak karşımıza çıkacak.

Özellikle Japonya 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları içerisinde ortamda büyük yoğunlukla turistin gelmesi sonucunda kolaylık amacının oluşturulması ve kredi kartı ve nakit para çalınmasını minimuma indirme yönünden etkili çalışmalardan bir tanesinin olduğunu söyleyebiliriz.

Gerçekleştirilen testler, Tokyo sınırları içerisinde yer alan tüm popüler hediyelik eşya mağazaları, Restoranlar, Oteller aynı zamanda birçok teknoloji alışveriş mağazasında toplamda ise üç yüzden fazla mekânda kullanıma sunulacak. Gerçekleştirilecek olan işlemlerde teknik olarak sizin kredi kartı ve banka bilgileriniz Japon yazılımcıların geliştirmiş olduğu bir sistemde kayıtlı tutularak rahatlıkla parmağınız ile alışveriş yapabileceksiniz.

parmak-izleri-artik-yeni-kredi-kartlari-olacak-1

Devreye parmak izinin girmesi esasında bir takım suçlarında oluşmasına yol açıyor. Akılı telefonlarda karşımıza çıkan TouchID denetiminin rahatlıkla geride bırakıldığını görmüştük. Telefon sahibinin parmağının izini alıp farklı bir şekilde TouchID’ye okutulduğunda telefonun ekran kilidi açılıyor bu durumda parmak izi ile ödeme yapılacak olan sistemlerde de bu gibi sorunların önüne geçecekleri merak konusu.

Japonya’da bu sistemin faaliyete geçmesi için aşağı yukarı dört yıl bulunuyor. Bu dört yıldaki süre zarfında yapılacak olan çalışmalarda sahte parmak izi gibi sorunlarında geride bırakılacağını düşünüyorum. Sizlerde konu hakkında ki görüşlerinizi konu altından bizlere bildirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.