izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Photoshop Nedir? Photoshop Nasıl Kullanılır?

Photoshop ile önceden oluşturduğununuz tasarımlarınızı ve fotoğraflarınızı pixel tabanlı olarak değiştirip yapılandırabilirsiniz.

Photoshop Nedir ?

Photoshop ile önceden oluşturduğununuz tasarımlarınızı ve fotoğraflarınızı pixel tabanlı olarak düzenleyip kullanabileceğiniz bir programdır. Kısacası photoshop, yeni bir iş oluşturmaktan daha çok var olan iş üzerinde düzenlemeler yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Photoshop Nasıl Kullanılır?

Grafik düzenleme programları yeni bir grafiksel veri veya fotoğrafı yeniden oluşturmak yerine daha çok, önceden meydana getirilmiş bir verinin üzerinde düzenleme yapmaya yardımcı olur. Bu işlem yapılırken daha çok kullandığımız ögeler kesme, kopyalama ve silmedir. Kullanım amacı ise birçok farklı alana katkı sağlayabilir. Yıpranmış, soluk görüntü kazanmış fotoğrafları yeniden düzenlemeye, var olan bir fotoğrafa istediğiniz rengi vermede ve çeşitli eğlenceli işler için de kullanılabilir.

Genel olarak Photoshop;

Adobe Systems’in geliştirdiği pixel tabanlı grafik ve fotoğraf işleme yazılımıdır. Adobe Photoshop, vektörel grafiklerle de çalışabilme imkanı sunmasına rağmen asıl güçlü olduğu yönü piksel tabanlı imajlar üzerindeki başarısıdır.

Photoshop programını etkili kullanabilmek için programın neler yaptığını ve çalışma mantığını bilmek gerekir. Bunları bilirseniz hem öğrenme aşamasında kendinizi güdülemiş olur, hem de programın gerçek mantığını kavramış olursunuz.

Photoshop Nedir? Photoshop Nasıl Kullanılır? 1

Photoshopta;

  • Renklerle ve Efektlerle çalışma
  • Fotomontaj
  • Onarma / yapılandırma
  • Kolaj

HDR ve Panoromik Resimler oluşturma ve benzeri işlemler yapılabilmektedir. Bu programın yeteneklerinden sadece birkaçıdır. Bir Photoshop eklentisi olan Adobe Bridge programını kullanarak resim dosyalarınızın ön izlemelerini görüntüleyebilir, isim ve konum düzenlemelerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Son sürümlerde eklenenlerle birlikte Photoshop kullanarak etkili, görsel anlamda kaliteli Web Siteleri tasarlayabilir, 3D animasyonlar oluşturabilir, RAW (Resmin Digital Negatifi) formatlı resimleri photoshopta işleyerek kullanabilirsiniz.

Photoshop CS2 sürümünden itibaren, “Smart Object” yani Akıllı Nesne adında geliştirilmiş, vektörel verilerin kalitesi bozulmadan Photoshop ortamına aktarılmasını sağlayan bir sistem ile kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmıştır. AdobePhotoshop, fotoğrafçılar, reklam ajansları, web tasarım şirketleri ve film sektörleri gibi pek çok alanda mesleki amaçlarla kullanılmaktadır. Kısacası dijital dünyanın vazgeçilmezi olmayı başarmış ve o anlamda liderliğini sürdüren hatta her yeni sürümündeki yenilikleri sayesinde bu liderliğini daha da kanıtlayan yapısıyla kullanıcılarının gönlüne ilk sıraya oturmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.