izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Adobe Lightroom Nedir?

Adobe Lightroom; MacOS, Windows ve mobil platformlar için üretilmiş yüksek boyutlu fotoğrafları saklamak ve toplu işlemler yapmak için kullanılan bir programdır.
Adobe Lightroom temelinde fotoğrafları derleme ve düzenleme üzerine çalışan bir programdır. Adobe Photoshop’a benzer ancak önemli farkları bulunmaktadır. En temel farkları Lightroom’un daha basit bir arayüze sahip olması ve on binlerce fotoğrafa aynı anda düzenleme ve derleme kolaylığı sağlamasıdır. Belki tek resim üzerinde çok fazla imkana sahip olmasak da çoklu düzenleme, arşivleme ve özellikle RAW görüntü işleme konusunda en çok kullanılan programdır.

Adobe Lightroom Nedir? 1

Adobe Lightroom Ne İşe Yarar?
Fotoğrafçılık alanında fotoğrafı çekmek işin yarısıdır. Geri kalan yarısı ise o fotoğrafı düzenlemek, en iyi haline getirmek ve arşivlemektir. Fotoğrafçılar hiç bir zaman 5 10 görüntü çekerek oldukları mekandan ayrılmazlar. Belki yüzlerce belki binlerce çekilen fotoğrafların ayıklanması düzenlenmesi ve arşivlenmesi çok önemlidir. Bu konuda ise çektiğiniz fotoğrafları çok seri şekilde düzenleyebilir, etikete veya tarihe bağlı olarak çok kolay bir şekilde arşivleyebilirsiniz.

Adobe Lightroom Nedir? 2

Dediğimiz gibi alanındaki fotoğraf düzenleme programlarından Lightroom’u ayıran özelliği çok seri ve pratik işlem sunması ve RAW işleme imkanı. RAW dosyası işleme mantığını eğer giriş seviyesi bir fotoğrafçısıysanız duymamış olabilirsiniz. RAW dosyası genel olarak fotoğraf makinelerinin fotoğrafı tüm data verileriyle işlenmeden kaydetmesidir. Yani işlenmiş bir JPEG dosyası 4 mb iken RAW dosyası 25mb’dir. Özelikle profesyonel fotoğrafçılar üzerinde daha iyi işlem ve en doğru açıyı yakalamak için RAW dosyalarını kullanırlar. Adobe Lightroom ise bu dosyaları görüntüleyebilir ve üzerinde rahatça işlem yapabilmenizi sağlar.

Adobe Lightroom Nedir? 3

Adobe Photoshop ve Lightroom Farkı Nedir?
Adobe Photoshop nedir, ne işe yarar sorusuna şu yazımızda uzunca cevap verdik. Bu cevabı özetleyecek olursa Adobe Photoshop fotoğraf düzenleme manipülasyon teknikleri alanında vazgeçilmezdir. Tek resim üzerinde katmanlar sayesinde yapabileceğinizin haddi hesabı yoktur.
Adobe Lightroom‘da ise Photoshop’ta yapabildiğiniz her tür rötuş, kontrast, ışık düzeltmeleri, siyah beyaz’ a çevirme, vinyet ekleme, noise azaltma, keskinlik verme, beyaz ayarı, perspektif düzeltme gibi imkanlara bu programda da erişebilirsiniz. En büyük farkı ise Lightroom’ da katmanların olmaması ve manipülasyonun bu programda gerçekten zor olması. Ancak eğer tek resim üzerinde çalışmayacak ve sizi bekleyen onlarca veya yüzlerce resim varsa hepsini çok pratik şekilde Lightroom’ da düzenleyebilir ve istediğiniz filtrelerle arşivleyebilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.