izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Projeksiyon Cihazı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Projeksiyon cihazı ortamda bulunan bilgisayar, laptop, televizyon veya tablet gibi her hangi bir dışarıya görüntü verme desteği olan elektronik cihazlardan aldığı görüntü kaynağını içerisinde bulunan ışık ömrü boyunca belirlenen alana ve projeksiyon perdesine doğru düz bir biçimde yansıtılmaktadır.

Kullanım alanlarına bakacak olursak sunum, toplantı, sinema veya video izleme amaçları doğrultusunda kullanıcılara hizmet vermektedir. Projeksiyon cihazlarını satın almadan önce cihazı kullanacağınız odanın durumuna ortamdaki ışık yapısına ve ne tür amaçla kullanılacağına dair olarak soruların cevaplarını vermeniz ve size en uygun olacak olan cihazın seçimini yapabilirsiniz.

Başlı Başına Projeksiyon Cihazları Hakkında Detaylar

  1. LCD Projeksiyon: Geliştirilen bu projeksiyonun yapısında temel olarak Red, Green, Blue olarak tanıdığımız RGB renkler için üç tane farklı camdan meydana gelen LCD panel bulunmaktadır. Renk kaynakları bu üç farklı camdan geçiş yaparak dikroik prizma lens sayesinde duvara doğru yansıtılır.
    Burada karşımıza çıkan dikroikyani iki renkli ayna sistemi lambanın ışığını kırmızı, yeşil ve mavi kısımlarını parçalamak amacıyla kullanılan prizmadır.
  2. DLP Projeksiyon: DigitalLigthProcessingolarak karşımıza çıkan projeksiyoncihazları yarı optik yarı iletken olarak açıklananDigitalMicromirrorDevice sistemini benimsemektedir. DMD yapısından bulunan çipler sayesinde ortaya çıkan görüntülerdeki her bir piksele karşılık olarak görüntü oluşturmak amacıyla ışığı yansıtmayı başaran binlerce küçük alüminyum ayna parçacıklarından meydana geliyor.
  3. LED Projeksiyon: Son olarak bahsedeceğimiz projeksiyon yapısının en önemli özelliği uzun lamba saatidir. Çoğu kişinin bildiği gibi her projeksiyonun cihazının bir lamba ömrü vardır. LCD ve LED özelliklerine sahip olan projeksiyon cihazları LED projkesiyon cihazlarının kullanımına nazaran çok daha avantajlıdır. LED üzerinde yer alan küçük yapılardaki projeklere de yer verilmektedir. Ayrıca ısınma gibi bir problemi olmadığından dolayı çok fazla fan kullanımına gitmez. Fan kullanımının çok fazla olmadığından dolayı elde edilen projeksiyonunu boyutunun oldukça küçük ve fiyat konusunda da her bütçeye uygun olmasıyla fazla kullanıcıya sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.