izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

SEO ve Rakipleri Analiz Etme Durumu

SEO ve Rakipleri Analiz Etme Durumu 1Bugün, SEO konusuna bireysel olarak kendi açımızdan bakmak yerine; rakiplerin gözü ile bakmaya çalışacağız. Malum, rakiplerimizi tanımak ve onların ne yaptıkları hakkında fikir sahibi olmak, bizlere çok daha sağlıklı bir şekilde yol haritası çizme noktasında yardımcı olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki, SEO çok büyük bir kavram ve dünyadır. Rakipleri analiz etmek ise, bizlere bu dünyada daha önceden başarılı olmuş siteler sayesinde fikir edinme şansı sunacaktır.

Rakipleri Nelere Göre Analiz Etmeliyiz?

  • İlk olarak önceliğiniz içerik düzeni olmalı. Ne kadar içerikleri var? Hangi aralıklar ile nasıl içerikler paylaşıyorlar? Neye göre paylaşıyorlar? Gibi temel kıstaslar ile rakibinizin içeriğini analiz edin.
  • Akabinde sitesini iç, dış inceleyin. Kullandıkları tema nedir? Kod yapıları nasıl? Sitelerinde içeriye ve dışarıya link var mı? Varsa bu linkler ne kadar, neye göre verilmiş? Temalarının, title, desc ve keyword yapılarının genel olarak düzeni nasıl?
  • Genel olarak içeriği ve siteyi inceledikten sonra backlink, tanıtım yazısı gibi arka taraflarını araştırın. Bunun için ahrefs gibi ücretli sitelerden uygun üyelikler alabilirsiniz. Bu üyelikler ile, rakibinizin ne kadar backlinki var? Backlink ağları neye göre? Hangi sitelerden link almışlar gibi bazen kısıtla da olsa genel bilgilere ulaşırsınız.

Ayrıca, tüm bunları hangi zaman aralıkları ile yaptığını da inceleyin. Bu konuda web.archive sitesini öneriyorum. Site, kaç yıldır aktif, hangi dönem ne kadar içerik girmiş; hangi dönem içerik almaya başlamış. Bunları da bilmek önemlidir. Yoksa, site 10 backlink almış diye sizde pat diye 10 link almayın. Ne zaman aldığını da bilin.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.