izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Seo Kavramı ve Uygulama Şekli

Seo Kavramı ve Uygulama Şekli 1Seo kavramının açılımdan da yola çıkarak değineceğimiz husus olan arama motoru optimizasyonu; pek çok internet üzerinden yayın yapan web sitesi sahibi kişinin bir nebze de olsa bildiği veya uygulattığı yöntemler topluluğudur. Bu yöntemler arasında en çok bahsedilenler ise; backlink diye adlandırabileceğimiz diğer sitelerin kendi sitemize sunduğu bağlantılar, özgün yayınlar, site içi optimizasyonlardır.Günümüz internet teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte artık neredeyse her eve giren internet
sayesinde özellikle internette çokça vakit geçiren genç nüfusun aklına gelen unsurlardan bir tanesi de neden benim de bir internet sitem olmasın fikridir. Bu fikirden yola çıkanlar zaten kısa sürede internette yayına soktukları bir web sitesine sahip olabiliyorlar. Ve asıl sorunsal bundan sonraki süreçte ortaya çıkmaktadır.

Acaba arama motorlarında istediğim kelimede ilk sıralarda ya da ilk sayfalarda çıkmanın yolu nedir sorunsalı? Bu soruyu birkaç bu işin içinde olan kişi ya da kişilere sorduklarında yada yine internet üzerinde araştırdıklarında karşılarına çıkacak olan SEO kavramı ile yüzleşilmiş olunmaktadır. Ve ayrıca belirtmekte de fayda vardır ki; seo kavramı sadece amatör siteler için uygulanan bir yöntem olmayıp; artık günümüzde pek çok büyük firma ya da özellikle e-ticaret yapan alışveriş siteleri de dâhil olmak üzere kurumsal siteler de bilgi sahibi olmak istemekte ve gerektiğinde bahsedilen uygulamalar için ilgili kişilere gereken ödemeyi yapıp hizmet satın almaktadırlar.

Yazının başında da bahsettiğimiz seo yöntemleri arasında olan backlink işlemleri; elle ya da çeşitli programlar aracılığı ile uygun şekil ve nizamda sağlanmakta ve yine arama motorlarının kendi sistematiklerindeki değişiklikler nedeniyle çeşitlilik arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse arama motorlarının nezdinde; sadece bloglardan backlink almış bir site kötü bir site iken, kendisine benzer yayın yapan sitelerden backlink kazanmış, üniversite ve devlete ait son derece kurumsal sitelerden backlink kazanmış, bunun yanı sıra bilgi kütüphanesi tarzında hizmet sunan sitelerden backlink kazanmış ve hatta açılan üyelik profilleri sayesinde backlink kazanmış siteler kıymetli ve önemli siteler olarak algılanmaktadır.

Hal böyle olunca eğer ki seo işlemleri uygulaması yapılacak ise; çeşitli, kararında, ve içeriğimiz ile ilgili backlinkler almak, kaliteli backlinkler almak artık zorunluluk haline gelmiştir. Aksi durumda ilgili web sitenin; arama motorlarında yükselmek bir yana yok olma ihtimalimi bile olabilmektedir.

Web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması ve daha fazla ziyaretçi çekmesinin birkaç farklı yolu vardır. SEO işlemleri bunun başında gelse de web sayfası trafiğini arttırmanın diğer yolu da yabancı dil seçenekleri sunmasıdır. İnternet sitesi içeriği ne kadar çok dilde okunabilir ve paylaşılabilirse potansiyel trafiği de o oranda artacaktır. İngilizce, Rusça, İspanyolca gibi en çok trafik getiren diller başta olmak üzere farklı dillerde web sitesi çeviri seçeneği sunabilirsiniz. Lokalizasyon, web sitesi içeriğinin bütünüyle yeni bir dile uyarlanması olduğu için profesyonel web sitesi tercüme hizmeti kullanılarak gerçekleştirilmesi önem taşır. Lokalizasyon ve SEO uyarlamalarıyla da özgün ve kaliteli içerik sağlayarak arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.