izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

SGK Borç Sorgulama

Sizlere bu yazımızda SGK borç sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz. Bu sayede ister işveren isterseniz de çalışan olarak bu sistemleri kullanarak sizler de borçlarınızı anlık olarak öğrenebilir ve hatta ödemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için e devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Daha önceden şifresi bir şekilde sorgulama işlemleri yapılabiliyorken artık kişisel verilerin korunması hakkında yapılan düzenlemeler ile bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Dolayısıyla ilk olarak sizlere nasıl e devlet şifresi alabileceğinizden bahsedeceğiz.

E Devlet Şifresi Alma

Resmi işlemlerin takip edildiği sanal devlet platformuna giriş yapabilmek için sizler de PTT şubelerine giderek şifre alabilirsiniz. şifre almak için sizlerden sadece TC kimlik kartı ve 2 TL para istenilmektedir. Bunlarla beraber herhangi bir PTT şubesine giderek dakikalar içerisinde e devlet şifresi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur Borç Sorgulama

Şifrenizi aldıktan sonra e devlet sitesine girmeniz gerekmektedir. Site açıldıktan sonra sizlerden TC kimlik numaranız ve şifreniz talep edilecektir. Bunları da girdikten sonra artık sisteme girmiş bulunmaktasınız. Bu aşamadan sonra ilk defa girenler için şifre değişikliği istenmektedir. Diğerleri ise direkt olarak hesaplarına giriş yapabilmektedirler.

Siteye giriş yaptıktan sonra kurumlar arasından SGK’yı bulmanız gerekmektedir. Ardından da SGK’nın bünyesinde yer alan borç sorgulama hizmetlerinden birisini seçmeniz gerekmektedir. 4 A, 4B veya 4C olmanız fark etmeksizin tüm borçlarınızı sorgulayabilmeniz mümkün olmaktadır. Eski adıyla bunların sırasıyla SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sizlere ait tüm sigorta kayıtlarını ve borçlarını görebilirsiniz. Eğer Bağkurlu iseniz Bağkur borç sorgulama seçeneğini tercih ederek sizler de tüm borçlarınızı çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde diğer sigorta kollarındaki kişiler de borçlarını çıkarabilirler.

Hatta sigortası olmayan çalışmayan kişiler de borçlarını sistem üzerinden sorgulayabilmektedirler. Böylelikle herkes borçlarını zamanında öğrenebilmekte ve bu sayede de borçları katlanmadan paralarını ödeyebilmektedir. Sizler de borcunuz olmadığına inansanız dahi sisteme girerek kontrolünüzü yapınız. Zira olmadık durumlar ile karşılaşabilmek söz konusu olabilmektedir. Bu sayede işinizi daha sağlam bir şekilde yapmış olacaksınız. Daha detaylı bilgi için www.turkiye.gov.tr ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.