izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Sosyal medya sapıkları tehlike saçıyor

Facebook-140x140Sosyal medya kullanımı günümüzde son derece yaygın bir vaziyette. Hemen hemen herkes tarafından kullanılan sosyal medya hesapları özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra inanılmaz derecede çoğaldı. Hemen hemen herkesin sosyal medya hesabı bulunmakta ve bu durum dolandırıcıların, sapıkların işine gelmekte. Özellikle ufak yaşlardaki çocukların sosyal medya hesaplarının bulunması son derece büyük tehlike arz etmekte. Şimdi anlatacağımız , elimize ulaşan bir hadise bu hususla ilgili;

Facebook üzerinde aktif olarak bulunmakta olan 13 yaşındaki bir vatandaşımıza Facebook’ta tanımadığı bir kişi tarafından mesaj gönderiliyor ve gönderilen mesajda karşıdaki kişi bir ajans sahibi olduğunu, çocuğa eğer kendisine bazı fotoğraflar gönderirse çok para kazandırabileceğini söylüyor. 13 yaşındaki çocuk muhattap olduğu kişinin gerçekten de bir ajans sahibi olduğunu ve kendisine ün, para kazandıracağını sanarak kendisine mesaj atan sözde ajans sahibi kişi ile konuşmaya başlıyor. Ajans sahibi olduğunu iddia eden sapık ardından çocuktan bazı müstehcen fotoğraflar istiyor. Fotoğrafları herhangi bir internet sitesine v.b. koymayacaklarını iddia eden adam çocuğa çok para kazandırabileceğini v.b. şeyleri söylüyor. Ardından 13 yaşındaki çocuk bunun için ailesiyle görüşmesi gerektiğini söyleyince sapık panikliyor ve çocuktan fotoğraf istemekten vazgeçiyor.

BENZER OLAYLAR SIKÇA GÖRÜLÜYOR

Maalesef günümüzde benzeri durumlar sıkça görülmekte. Genelde bu tarz sapıklar Facebook üzerinde sahte hesap oluşturarak karşıdaki kişiyi kandırmaya çalışıyorlar.

NASIL ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR?
Bu ve benzeri tuzaklar günümüzde arttıkça alınacak önlemlerin, caydırıcı cezaların da artması gerekiyor. Alınacak en önemli önlemlerden birisinin devlet gücüyle uygulanacak yaptırımların ağırlaştırılması olduğunu ifade edebiliriz. Facebook ve benzeri siteler üzerinde sahte hesap açmanın büyük cezalarla sonuçlandırılması, sosyal medya kullanımına yaş sınırının arttırılması ve ciddi bir biçimde denetlenmesi alınabilecek bazı önlemler olarak gözüküyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.