izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

SSL Neden Kullanılır?

sslSSL, kısaltması Türkçe de Güvenli Soket Katmanı anlamına gelmektedir. Bu teknolojinin bulunması ve kullanılması gereken alanlara genel olarak değineceğiz. Öncelikle şu bilinmelidir ki SSL standart siteler için değil, form vb. alışverişlerin bulunduğu web siteleri için uygun bir sistemdir. Bunun dışındaki web sitelerde kullanılmasının bir mantığı bulunmamakla beraber google üzerindeki etkisini küçümsememek gerek. Google SSL kullanan sitelere diğer sitelere göre daha fazla değer vermektedir.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?
Alınan SSL sertifikası kalitesine göre ayrılmaktadır. Bu kalite yeşil çubuk, marka ile orantılı değildir. Verilen malın kalitesi sigortasına göre anlaşılmaktadır. Çok daha fazla sigorta ücretine sahip SSL sertifikaları daha iyi algoritmalar ile şifrelenmiştir. Bu da elbette ürünün güvenliğinin çok daha sağlam olduğunu ortaya koyar. Bu sistem genellikle kredi kartı gibi ödemelerde kullanılır. Çünkü kredi kartlarında girilen bilgilerin çalınması halinde limitin dolumuna kadar çalan korsanın her türlü harcama yapabilmesini sağlar. Bunun sebebi ise kredi kartlarında güvenliğin çok üst düzeyde olmamasıdır. Her ne kadar günümüzde yeni teknolojiler üretilmeye başlansa da dünya üzerinde kredi kartı çalınması önemli bir kitleyi kapsamaktadır.

SSL’ler bu yüzden girilen bilgileri şifreleyerek bilgisayar korsanlarının bu bilgilere ulaşmasını tamamen engellemiş olur. Böylelikle veriler güvenli bir şekilde aktarılarak kredi kartı ödemeleri güvenli bir şekilde yapılmış olur. Aslına bakarsanız son zamanlarda sadece bununla da sınırlı kalmayıp basit bir iletişim formu için de SSL kullanılmaktadır. Bu yüzden iletişim formu ile gelen bilgiler dahi çalınmayacak düzeye gelmiştir. Her ne kadar SSL güvenli bir sistem olsa da sistem açıkları bu bilgilerin çalınması için bir açık kapı demektir. Bu yüzden SSL ile güvenlik sınırlı kalamaz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.