izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Telefon Karşılaştırma Hakkında Her Şey

En-iyi-kameraya-sahip-akıllı-telefonlarTelefon Karşılaştırma  sitelerinin günden güne çoğaldığı bu günlerde, sizlere karşılaştırma yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte hayatımıza birçok yeni kavram dahil oldu. Bunların başında kamera, işlemci, ram, depolama alanı gibi ilk başta herkesin yabancı olduğu ancak günden güne teknoloji ile en alakası insanın bile bir iki şey söyleyebileceği terimler geliyor. Peki yeni bir akıllı telefon alırken en çok dikkat etmemiz gereken şeyler neler dersiniz?

Telefonların En Önemli Özellikleri
Telefon karşılaştırma esnasında bakmanız gereken özellikleri iki başlık altında toplayabiliriz. Bunlar hayati önem taşıyanlar ve olmasa da olur denilebilecek özellikler. Siz de yeni bir telefon alırken önce hayati önem taşıyanlara bakmalısınız. Olmasa da olur dediğimiz özellikler ise gerçekten günlük hayatınızda çok fazla işinize yaramayacak olanlardır.

O zaman önce hayati önem taşıyan özelliklere bakalım. Bunların başında telefonun işlemcisi geliyor. İşlemci, telefonun hızını, gücünü, performansını hatta kullanım süresini belirleyen en önemli donanımdır. Bir telefonun işlemcisi ne kadar güçlüyse o  telefon o kadar uzun süreli ve performans kaybı olmadan kullanılabilir.

Bunun için piyasada Snapdragon, Apple A, MediaTek ve Exynos gibi işlemci yonga setleri kullanılıyor. Tabi her işlemcinin düşük, orta ve yüksek performans sergileyen modelleri mevcut. Örneğin Snapdragon 808 ve üstü işlemciler güçlüler sınıfına girerken, 6 ile başlayanlar orta, 2 ile başlayanlar ise zayıf güçteki işlemcileri ifade eder.

Bir diğer önemli konu ise RAM’dir. RAM için en basit ifadeyle hafıza belleği diyebiliriz. Bu birim sayesinde birden fazla uygulama takılmadan, kasılmadan çalıştırılabilir. Bu yüzden RAM boyutu ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi demektir. En az ne kadar olmalı diye soracak olursanız, 2GB RAM şu günün koşullarında yeterli bir bellektir.

Bir başka önemli özellik ise tabii ki kamera. Kamera özelliği kısa bir süre öncesine kadar olmazsa olmaz niteliğindeyken artık hayati derecede önem taşıyanlar sınıfına yükselmiştir. Bunun sebebi ise tabii ki artık kameralar yerine akıllı telefonların kullanılmasıdır.

Peki telefon karşılaştırma esnasında bir telefonun en az kaç MP kameraya sahip olması gerekir? Size tavsiyemiz alacağınız telefonun markası ne olursa olsun, arka yüzünde en az 13MP ön yüzünde ise en az 5MP kamera bulunsun. Bunlardan daha aşağısı pek makbul değil.


Bu başlık altında sayacağımız özelliklere çok fazla takılmayın. He bu özellikler olursa, daha iyi olur ancak olmazsa da çok mühim değil. Örneğin Teknocadde isimli internet sitesinde, bu özellikler de detaylıca ne işe yaradığı anlatılmış.

Bazı sitelerde ise bu tür özelliklere hiç değinilmez. Tabii yine de telefonunuzda ne gibi özelliklerin olduğunu bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. Mesela, su geçirmezlik özelliği şu an için çok çok önemli bir özellik değil.

Ya da kalp ritim ölçer, barometre, parmak izi okuma gibi özellikler birinci derece olması gereken nitelikler arasında sayılmaz. Sırf almak istediğiniz modelde bu özellikler yok diye vazgeçerseniz, o zaman hiç kullanmayacağınız bu nitelikler için belki de 1.000 TL gibi bir fark ödemek zorunda kalabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.