Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Ticari Mesajlar İçin Tanınan Süre Uzatıldı!

Ticari elektronik iletilerin İYS’ye yüklenme süreleri uzatıldı. Sisteme kayıt olan kişilerin onayları 2020 1 Aralık tarihine kadar hizmet sağlayıcılarla sistem aktarım sağlayabiliyorlardı. İleti yönetim sistemi tarafından kontrol edilemeyen iletilerin onaylarının geçerli sayılacağı bilgisi ileti olarak gönderilebilecek. Mevcut olan mevzuata göre, onaylı olan elektronik iletişim adresleri dışında farklı adresler bu sisteme yüklenemeyeceklerdir. Örnek olarak faizsiz finans sistemleri ile birlikte ev alma içerikli mesajların, onaylı iletişim adresleri dışında farklı adreslere gönderilemez.

Alıcılar sistemde olan onayları 16 Ocak tarihine kadar kontrol edebilirlerdi ve bu süre sonunda gelen ticari elektronik iletiler onaylı olarak kabul edilmeye başlanacaktı. Hizmet sağlayıcılar 6 ay erteleme yetkisine verebilmek adına nitelik ve iletilerin miktarını göz önünde bulunduracak.

Ticari Mesaj Nedir?

Ticari mesajlar, tüzel ya da gerçek olan kişilerin elektronik aracılıkları ile ev kredisi veren kurumların hizmet ve ürün tanıtımlarını yapabilmek adına kullandıkları iletişim araçlarıdır. İYSe-mail, SMS, aram ve elektronik mesaj göndermek için alıcıların verdiği izinleri saklayıp yönetebildikleri, görüntüleyebildikleri, şikâyet ve şikâyet konularının görülebileceği ulusal veri tabanlarıdır.

Uzatılma sürelerinden hemen sonra sistemde onayı bulunmayan kişilere ticari mesaj ya da e-mail gönderimi olmayacaktır. Örnek olarak araba almak için ziyaret ettiğiniz herhangi bir site, sizlere ticari mesajlar gönderemeyecek. Bunun yanında İYS üzerinden hangi firmalara onay verildiği görülecek ve bu onay durumları iptal edilecek. Aynı sistem üzerinden şikâyet edebilme hakları ve şikâyet süreçleri yönetme hakları verilecektir.

İleti yönetim sistemlerine göre onayları girebilmek adına verilmiş sürelerin uzatılması ile alakalı süre içinde konut kredisi gibi kredi veren hizmet sağlayıcılarınca girilmemiş olan onaylar, uzatılmış olan tarih bittiği zaman onaylanmayacak ve geçersiz sayılacaktır. Sisteme kayıt olmayan hizmet sağlayıcılarıysa hiçbir şekilde ticari mesaj gönderme hakkına sahip olmayacaktır.

Aynı süre içerisinde sessiz aramalarda; tüccarlar, ticaret unvanları ve esnafların bilgileri gösterilecektir. Hizmet sağlayıcılar tarafından isteğe göre firmaların ya da markaların adı da eklenebilecektir. Ret bildirimlerinin de aynı şekilde hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye 3 gün içerisinde bildirilmesi zorunlu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.