izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Türkiye’de Arama Motoru Kullanım Oranları

Türkiye'de Arama Motoru Kullanım Oranları 1Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de bilgi almak isteyenler, alışveriş yapmak isteyenler, merak ettikleri bir konuyu araştırmak isteyenler arama motorları üzerinden giriş yaparak internet kanalı ile bilgilerine ulaşabiliyorlar. Ülkemizde internet kullanımı başladığından bu yana geçen sürede arama motorlarının kendisini geliştirmesi kullanıcılar tarafından çok daha fazla rağbet görmesini sağlamaya başladı. Google, Yandex, Bind ve Yahoo ülkemizde en sık kullanılan arama motorlarının başında geliyor. Info, Boardreader, Contenko, Infospace, Mywebsearch, Goodsearch, Alhea, Excıte, Dogpıle, Webcrawler,     Wolframalpha, Ixquıck, Baıdu,  Startpage, Duckduckgo, Aol Search, ve Ask tüm dünyada kullanılan arama motorlarıdır. Bu arama motorları tüm dünyada kullanılsalar da aynı işlev için kullanılmaktadır yani tümünün stili bir biri ile aynıdır. Anahtar kelimelerin yazıldığı ilk sayfalar sitelerin bulunduğu alan sıralamasını kullanıcıların karşısına çıkartır.

Arama Motoru Kullanım Oranları

Arama motorlarının kullanım oranları en fazla internet sitesi sahibi olanları ilgilendiriyor. Hangi alanda ne kadar arama olduğu internet site sahiplerinin hedef kitlelerine ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Arama motorlarının kullanım oranlarını takip eden kişiler arama motorlarında en üst sıralarda web sitelerinin görünebilmesi için bir çok çalışma türünü gerçekleştiriyor.

İnternet kullanımı Türkiye’de oldukça yüksek bazı ülkelere nazaran neredeyse on kata kadar internet kullanıcımız bulunuyor. Tam bir hesap yapmak gerekirse günlük arama yapılan konu sayısı 130 milyona yakın, bunun anlamı günde 14 milyona yakın kişi internet üzerinden arama yapıyor. Bu arama sistemi ile de firma sahipleri yapmış oldukları ticaretleri artık reklamları ile birlikte internet üzerine taşıyor. Neredeyse her ticaret erbabının bir de internet üzerinde sitesi bulunuyor. e-ticaret yöntemiyle internet üzerinden ticaret yapıp da mağaza satışı yapmayan kişilerin de sayısı bir hayli fazla.

İnternet üzerinden satış yapabilmek veya bilgi paylaşımı yapabilmek için arama motorlarında daha hızlı ulaşılmayı bekleyen web sitelerinin mutlaka SEO çalışmalarını yapmaları gerekiyor. SEO çalışmalarının anlamı, bir web sitesinin arama motorlarında en üst sıralara çıkabilmek için sitelerin iç ve dış çalışmalarının yapılması ve bu sayede web sitelerin arama motorlarında ön sayfalarda ve ön sıralarda görünmesini sağlama çalışmaları olarak günümüzde kullanılıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.