izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

YENİ EHLİYET SINAVI SİSTEMİ VE SINAVA NASIL HAZIRLANILIR?

Ehliyet test sorularında yapılan değişiklikle artık sınavlar yazılı değil bilgisayardan online olarak yapılmaya başlanmıştır. E-sınav şeklinde yapılan sınavlar bilgisayar başında 81 ilde belirli merkezlerde yapılacaktır. Adaylar sınavdan çıktıktan hemen sonra sınav sonuçlarını öğrenebileceklerdir. Eskiden sonuçların açıklanması 1-2 haftayı bulabiliyordu. Bu sayede ehliyet sahibi olmak isteyenlerin kısa sürede sürücü belgelerini alması sağlanacaktır.

Ehliyet sınavı 50 sorudan oluşmakta olup bu soruların dağılımı ise şu şekildedir. 12 soru ilk yardım, 23 soru trafik ve çevre, 9 soru araç tekniği, 6 soru trafik adabı olmak üzeredir. Eski sistemde 2 ayda bir yapılan sınavlar internet ortamına taşındıktan sonra her ay yapılmasına karar verilmiştir. Eski yazılı sınav sisteminde 50 soru için toplam 60 dakika süre verilmekteyken yeni sistemle birlikte zamanda azalmaya gidilmiş ve süre 45 dakikaya indirilmiştir. 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda her soru 2 puana denk gelmektedir. Sınavı geçmek için 70 puan almak yani 35 soruyu doğru cevaplamak gerekmektedir. Yazılı sınavı geçen adaylar direksiyon sınavına katılmaya hak kazanır.Bu sayede ehliyet sahibi olmak isteyenlerin kısa sürede sürücü belgelerini alması sağlanacaktır. Peki ehliyet sınavına nasıl çalışmalıyız?

Ehliyet sınavında ne tür sorular soruluyor? Şimdi sizlere bu soruların cevabını vereceğiz. Ehliyet haberleri sınavı sınav sorularından da anlaşılacağı üzere 4 kategoriye ayrılmış durumdadır. İlk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği ve trafik adabı olmak üzeredir. İlk yardım bölümüne çalışırken bol bol soru çözmeniz gerekmektedir. Bu kısım ezbere dayalı olduğundan sınava yakın zamanda çalışılmasında fayda vardır. Trafik ve çevre kısmında sizden genel trafik kurallarını bilmenizi ister.Araç tekniği kısmında ise sizden aracın genel parçalarını bilmeniz istenmektedir. Genelde sınava girenlerin en çok korktuğu bölüm burasıdır. Ama sanılanın aksine kendini tekrarlayan sorular sorulmaktadır. Bu yüzden geçmiş soruları çözen kişilerin hiç zorlanmadan geçeceğine emin olabilirsiniz. Trafik adabı kısmı ise trafikte hoşgörülü olmanız için verilen bir eğitimdir. Düzenli çalışma ve geçmiş sınav sorularını çözdüğünüz sürece bu sınavı kolaylıkla geçeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.