izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Adobe Illustrator Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Adobe Illustrator, Adobe tarafından çıkarılan vektörel tabanlı grafik programıdır. Illustrator genel olarak bir grafik programıdır denilebilir, detayları sayesinde Illustrator’u diğer yazılımlardan ayırıyor.

Programın son sürümü olan Illustrator CC, aynı zamanda 17. Illustratordür. Adobe Illustrator şu anda sektörde muhtemelen en fazla kullanılan ve sevilen vektörel tasarım programıdır. Daha önceleri Freehand ve Corel Draw kullanılsa da, günümüzde Adobe Illustrator sunduklarıyla açık ara öne geçmiştir.

Adobe Illustrator ile vektörel çizimler yaratabilir ve düzenleyebilirsiniz. Genel olarak yazılımın ara yüzü ve kullanımı Photoshop ile benzerlik taşır. Adobe bünyesindeki grafik yazılımlarının en önemlilerindendir.

Adobe Illustrator Nedir ve Ne İçin Kullanılır? 1

Adobe Illustrator ve Photoshop Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aslında görünürde her ikisinin de işlevleri benzer olsa da birisi piksel tabanlı (Photoshop), diğeri ise vektör tabanlı (Illustator) çizim programlarıdır. Örneğin, her iki programda da logo yapmak mümkün olsa bile bu tip çalışmaların genelde vektörel olması tercih edilir.

Neden mi? Eğer hazırlanan logo ileride yeniden düzenlenecekse veya boyutu değiştirilecekse ve şekillendirilecekse piksel tabanlı olması bozulmasına yol açar, doğal olarak. “Bitmap” dediğimiz Photoshopta yaratılan grafik türü piksel veya kalite kaybı olmadan yeniden boyutlandırılamaz.

Adobe Illustrator Nedir ve Ne İçin Kullanılır? 2

Vektörel olarak çizilmiş olan grafikler ise tekrar şekillendirilebilir, boyutlandırılabilir. Bu yüzden de şirketler genelde bu tip logoları tercih eder. Yine de bundan “Illustrator kesinlikle daha iyi bir çizim programıdır” sonucunu çıkarmayın, aksine Photoshop’un da çok daha üstün olduğu alanlar mevcut.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.