izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Indesign Nedir Ne İşe Yarar?

Indesign Nedir?
Indesign, dünyaca tanınmış bir bir firma olan Adobe yazılım firmasının, öncelikli olarak masaüstü yayıncılık için piyasada önemli bir yeri olan, çoklu sayfa tasarım desteği veren, gelişmiş araçlara sahip, gölge ve opaklık değerlerine kadar pek çok parametreyi barındırabilen bir tasarım programıdır.

Indesign Nedir Ne İşe Yarar? 1

Indesign Ne İşe Yarar?
Indesingi diğer programlardan ayıran en büyük farkı bize çoklu sayfa tasarımı yapma imkanı vermesidir. Gerçi şimdilerde bu imkanı Adobe Illustrator de veriyor ancak, isminden de anlaşılacağı üzere, Adobe Illustrator’un işlevi daha ziyade illüstrasyon ve daha sanatsal işler, çizimler, vb. şeylerdir.
Öte yandan Indesign, Öncelikli olarak masaüstü yayıncılık için piyasada önemli bir yeri olan, çoklu sayfa tasarım desteği veren bir programdır.
Dolayısıyla, dergi tasarımı, katalog tasarımı, broşür tasarımı, kitap tasarımı gibi grafik tasarım sanatının “dizgi” diyebileceğimiz alanına giren ve genellikle çoklu sayfa desteği gerektiren işler Indesign programında kolay bir biçimde yapılabilir.

Indesign Nedir Ne İşe Yarar? 2

Çoklu Sayfalı Çalışmaların Haricinde Neler Yapılabilir?
Çoklu sayfa desteği haricinde, Indesign programında tek sayfalık işleri, büyük ya da küçük baskı materyallerini de çalışmak mümkündür. Dolayısıyla tek sayfa broşür, tek sayfa poster, tek sayfalık herhangi bir tanıtım materyali de Indesign’da kotarılabilir. Ayrıca kartvizit tasarımı da yapılabilir.

Adobe Indesign Logo Tasarlanabilir mi?
Bize göre, bu alanda logo tasarımı yapılabilecek program, içeriğimizin başlarında da belirtmiş olduğumuz üzere, Adobe Illustrator’dür. Zira, bu program çizimler için, illüstrasyonlar için ve daha ziyade sanatsal işler için oluşturulmuştur. Ancak, illa ki “ben logo tasarım işlerimi Indesign programında yapacağım” diyenlere de bir sözümüz yok. Yapabilirsiniz. Ancak, unutmayalım ki, Indesign bir illüstrasyon ve çizim programı değildir. Daha da açıkçası programın yapılış ve kullanım amacı bu değildir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.