izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Keylogger Nedir?

Teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi ile birlikte hayatımıza giren zararlı yazılımlar, hem kişisel hem de kurumsal kullanıcıların en büyük problemlerinden biri haline gelmiş durumda. Bu yazımızda kişisel bilgileri çalmaya yarayan zararlı yazılımlardan birini ele alacağız. “Keylogger nedir?, Keylogger nasıl bulaşır ve Keylogger nasıl temizlenir?” sorularına cevap vereceğiz.
Keylogger nedir?
Zararlı yazılım türü olan Keylogger, kullanıcıların bilgisayarındaki işlemleri kötü niyetli kullanıcılara iletmek için geliştirilmiştir. Keylogger’lar, her ne kadar Windows kullanıcıları sorun yaşasa da Linux ve macOS işletim sistemleri için de mevcut. Ayrıca Android ve iOS gibi mobil işletim sistemlerinin de benzer zararlı yazılımlardan etkilendiğini hatırlatalım.

Keylogger Nedir? 1

İlk olarak kullanıcıların klavye hareketlerini kaydetmek amacıyla ortaya çıkan keylogger’lar, her işletim sistemi için farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Günümüzde geliştirilen zararlı yazılımlar, parola çalma girişimi haricinde kredi kartı dolandırıcılığı için de kullanılıyor. Bu sebepten dolayı siber güvenlik analistleri Android ve iOS kullanıcılarının antivirüs kullanmasını tavsiye ediyor.

Keylogger nasıl bulaşır?
Zararlı yazılımların birden fazla bulaşma yöntemi mevcut. Kötü niyetli kullanıcıların en çok kullandığı yöntem, crack ve hile programlarına zararlı yazılım eklemek. Bunun haricinde aynı ağa bağlı kullanıcılara Man In The Middle saldırısı ile zararlı yazılım kurmak mümkün.

Keylogger Nedir? 2

Bazı zararlı yazılımlar hem ağ hem de USB üzerinden otomatik olarak yayılma özelliğine sahiptir. Windows Defender, bu tarz yazılımlara karşı geliştirildi.
Keylogger nasıl temizlenir?
Bazı antivirüs programları gelişmiş veri tabanları sayesinde birçok zararlı yazılımı anlık olarak tespit edebiliyor. Avira, Kaspersky ve Emsisoft gibi firmaların zararlı yazılım kaldırmak için özel programları da mevcut.
Şirketler tarafından geliştirilen ücretsiz yazılımları kullanarak bilgisayarınızdaki keylogger’ları temizlemek mümkün.

Linux tabanlı işletim sistemi için, Sophos, Comodo ve ClamAv programlarını mevcut. Ayrıca macOS kullanıcıları için intego, Bitdefender ve Mackeeper programlarını öneriyoruz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.