izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Akciğer Kanseri ve Belirtileri

Günümüzde insanlığın en önemli hastalıklarından biri olarak kabul eden kanser kendi içerisinde de ayrılmaktadır. Akciğer kanserinde en önemli etken sigara, alkol olarak kabul edilmektedir. Akciğerin yapısal değişikliğinin bozulması ile hücrelerin ihtiyacından daha da fazla çoğalması sonucunda yapısal bir takım değişiklikler ile bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Meme kanseri, ilik kanseri, testis kanseri, cilt kanseri, idrar yolu kanseri, mesane kanseri, ağız kanseri, prostat kanseri gibi birçok türü olsa da kanser denildiğin akciğer kanseri akla gelen kanser türü olmayı başarmıştır. Nitekim diğer kanser türleri ile kıyaslandığı zaman en ölümcül olanı şüphesiz akciğer kanseridir. Ülkemiz de neredeyse binlerce kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmiş veya kalıtsal sonuçları ile hayatına devam etmektedir. Erken tanının her zaman için önemli bir gerçek olduğunu unutmamalıyız.

Kanser türü veya yaşadığınız hastalık ne olursa olsun erken tanı ile hayatınızı daha da iyi bir noktaya taşımak veya bu hastalığın etkilerinden, ölümcül sonuçlarından kurtulmak kesinlikle mümkündür. Nitekim yaşadığınız sağlık sorunun gelişmesine izin vermemeniz tekrar eski sağlığınıza kavuşmanız ile doğru orantılıdır. İşte erken tanı dediğimiz olayın oluşması için de sizlerin yaşadığınız hastalığın belirtilerini bilmeniz kesinlikle önemlidir. Akciğer kanseri ve belirtileri konusunda sizlerin bilgi ve birikimini daha da iyi bir noktaya taşımak için yazımızın devamında bütün belirtileri daha da yakından inceleyeceğiz.

Öksürük

Günlük yaşantımızda ara ara veya düzenli olarak yaşadığımız öksürük sorununun bir kanser türünün en önemli belirtilerinden biri olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Akciğer kanserinde öksürük kesinlikle önemli bir belirti olarak kabul edilmektedir. Giderek artan ve göğüste acı hissi veren öksürüğün kanserin habercisi olduğunu unutmamalısınız. Öksürüğünüzün yanı sıra öksürme esnasında balgam veya kanlı balgam görülmesi de en önemli belirtilerinden biridir. Bu aşama da hiç vakit kaybeden mutlaka doktora gitmelisiniz.

Göğüs Ağrısı 

Öksürdüğünüzde veya gülerken göğüsünüz de ağrı hissediyorsanız kanserin belirtilerinden biri olabilir. Şiddetli öksürükler ile birlikte artan göğüs ağrısı da akciğerde bir şeylerin ters gittiğinin en önemli habercisi. Genel olarak baktığımız zaman yapılan araştırmalarda birçok hasta kanser olduğunu öğrenmeden önce doktorlarına şiddetli öksürük ve göğüs ağrısı ile başvuru yapmıştır. Bu nokta da öksürüğünüz ile birlikte göğüsünüz de ağrı, yanma gibi bir durum söz konusu ise mutlaka doktora gitmelisiniz.

Nefes Darlığı ve Nefes Darlığı

Kanserin akciğerde ortaya çıkmasından ötürü akciğer görevini yapmak adına da bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Sizlerin de bileceği üzere akciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve solunum yapmamızı sağlamaktadır. Kanserin ortaya çıkması ile nefes darlığı oluşmaktadır. Gece uyuduğunuzda veya gün içerisinde yürürken, koşarken, işlerinizi yaparken veya normal bir şekilde hayatınıza devam ederken ara ara nefes kesilmeleri yaşayabilirsiniz. Buna bağlı olarak solunum sırasında zorlanmalar veya göğsünüzde batma, yanma gibi bir durum söz konusuysa vakit kaybetmeden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 

İştahsızlık

Gün içerisinde sevdiğiniz veya tüketmekten hoşnut olduğunuz yiyecekleri bile yememe hissine kapılabilirsiniz. Çünkü akciğer kanserinin en önemli belirtilerinden biri de şüphesiz iştahsızlıktır. Bu aşama da özellikle iştahsızlık konusunda gün içerisinde bir şeyler tüketmekten kaçınıyorsanız ve canınız bir şey istemiyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Nitekim iştahsızlık birçok hastalığın da en önemli belirtisi olarak kabul edilmektedir.  İştahsızlığa bağlı olarak ciddi kilo kayıpları da yaşayacağınızı unutmamalısınız.

Ses Kısıklığı ve Yutma Güçlüğü

Akciğer kanseri ve belirtileri denildiği zaman akla gelen en önemli belirtilerden biri de ses kısıklığıdır. Günlük hayatta anlık kısılmalar aslında gelecekte yaşayacağımız kanser hastalığının en önemli belirtilerinden biri olarak kabul edilir.  Tabi buna bağlı olarak yutma konusunda da güçlük çekebilirsiniz. Bu aşama da özellikle bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Halsizlik

Yorgunluk hissi ve halsizlik de en önemli belirtilerden biridir. Çünkü kanser akciğerde ortaya çıksa da bütün vücudun fonksiyonlarını değiştirmektedir. Halsizlik ve yorgunluk hissi yaşıyorsanız kanser olma ihtimaliniz yadsınamaz bir gerçekliktir. Bu his sizlere hayatınızda uzun bir süre eşlik ediyorsa da doktorunuza başvurmalısınız.

Enfeksiyon Hastalıkları

Grip, zatürre ve üst solunum yolları ile ilgili bir takım enfeksiyon hastalıkları yaşıyorsanız da kanser olma ihtimaliniz yüksektir. Tabiki her hastalık kanserin habercisi olmasa da bu aşama da en belirleyici nokta bunların sürekli olarak nüksetmesidir.

Akciğer kanseri ve belirtileri hakkında sizlerde erken tanının önemli bir nokta olduğunu unutmamalısınız. Eğer bu belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Erken tanının hayat kurtaracağı gerçeğini göz önünde bulundurarak kanserden sizlerden kurtulabilirsiniz.

Daha Detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

www.saglikliyol.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.