izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Apple Ve Microsoft’in Kabusu : VirnetX

Apple-Logo-tn_02Günümüzde bilindiği üzre teknoloji şirketlei üzerinde çok büyük mevlalarda tazminat davaları dönüyor. Apple, Microsoft, Samsung gibi ünlü teknoloji şirketlerinin birbirlerine karşı mahkemelik olduklarını çokça şahit oluyoruz. Akıllı telefon üreticilerinden en ünlülerinden birisi olan Apple’ın çok büyük bir kabusunun olduğu ortaya çıktı. Genellikle çok sayıda patent alan ve bu patentler ile ileride telif haklarının ihlal edilmesi gibi durumlardan büyük karlar elde etmeyi hedefleyen Apple’ın, daha önce bazı teknoloji şirketlerinden çok büyük darbeler yediği ortaya çıktı. Bu şirketlerden özellikle Apple’ın ağzını yakan şirket VirnetX isimli bir teknoloji şirketi.

VirnetX şirketi tarafından daha önce görüntülü arama özelliği patenti alınmış ve Aple bu patenti 2010 senesinde izinsiz bir şekilde kullanınca VirnetX tehditi altında kalmış. Büyük bir zarar elde edeceğinin farkında olan Apple hemen VirnetX teknoloji şirketine 368 milyon dolar gibi çok büyük bir mevlada suspayı önermiş. Bu sus payına yanaşmayan VirnetX mahkemeye giderek Apple’ın önerdiği ücretin hemen hemen iki katını kasasına koymayı başarmış. Apple’a büyük bir darbe indiren VirnetX şirketi arama özelliği patenti sayesinde 1 milyar dolara yakın bir parayı kasasına koymayı başarmış. Öte yandan elimize ulaşan yeni bulgulara göre VirnetX isimli teknoloji şirketinin darbe indirdiği tek büyük şirket Apple değil !

MİCROSOFT’A DA DARBE İNDİRDİ !

VirnetX teknoloji şirketinin aynı şekilde Microsoft gibi bir başka dev şirkete daha büyük bir darbe indirdiği bilgisine ulaşıldı. VirnetX tarafından patenti satın alınan VPN teknolojisinin Microsoft tarafından izinsiz kullanılması üzerine VirnetX , Microsoft’u davalık etti ve üzerinden 200 milyon dolar gibi büyük bir tazminat mevlası kazanmayı başardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.