izmir escort
Hakkı Duman – Wordpress, Seo ve Opencart Uzmanı

Apple’ın Çin’deki iPhone Fabrikasından Görüntüler Sızdı

Günümüzde oldukça ağır şekilde çalışma şartlarına sahip olduğu gerekçesiyle birlikte yoğun eleştirilere maruz kalan Apple’ın Çin sınırları içerisinde ki fabrikasının ilk kez görüntülemiş oldu. Dünyanın en büyük firmalardan bir tanesi Apple, Sık sık Amerika yerleşkesi ile birlikte gündeme geliyor.  Fakat Apple’ın tek sahip olduğu yer ABD’de değil.

İnternet üzerinde yapılan açıklamalarda daha öncesinde işçilerin ağır çalışma saatleri çalıştığı aynı zaman da bu duruma karşın olarak oldukça düşük ücret aldığı söylemleri ile gündeme gelmeyi başaran Apple’ın Çin sınırları içerisinde fabrikasının görüntülerini internet ortamında yayınladı.

factory_land1_2820521a(1)

Daha önce Apple’ın çalışma standartlarına göre yapılan eleştirilere göre hazırlık yapıp fabrikasının kapılarını açtı. Yapmış odlukları yeni güncelleme ile birlikte artık çalışanları ile gelişmiş bir kart sistemine geçiş yaptı. Bir işçinin haftalık olarak çalışması saati toplamda altmış saat olarak belirlenmiş durumda. Çalışma saatini kayıt altına almaya yardımcı olan kart, İşçilerinin çalışma saatleri dolduğunda uyarı sürecine gidiliyor, Böylece fazla çalışma süreci gibi bir işlem olmuyor.

Geliştirilen kartlar içerisinde işçilerin kaldıkları yerler, karakol, kafe, internet kafeler ve itfaiye gibi mekanlara giriş sürecinde de yardımcı oluyor. Apple’ın sağladığı destekler kötü imajın ortadan kalkmasına neden olmuyor. Haber için görsel sürecinde bulunan ilgili kişiler oldukça fazla şekilde fotoğraf çekilmiş fakat iş gücünün nasıl sağlandığı, işçilerin nasıl ve ne şartlar altında görev yaptığı hakkında bir görsel yok.

factory_land13_2820533a

Gerçekleştirilen açıklamalarda firma bünyesinde görev yapan çalışanların durumdan hiç de memnun olmadığı açıklanıyor. Basın ekipleri tarafından soru sorulan çalışanlarından bir tanesinin dile getirdiklerine göre 60 saati doldurduktan sonra isteyenler ekstra ücret karşılığında çalışmalarına devam ettiğini söylemekte.

1230424_86abe9cb9c1efba14c71c55c33016489_640x640

Durumu toparlayacak olursak; Apple’ın Amerika’da ki Silikon Vadisi sınırları içerisinde ki ofisi, farklı farklı merkezlerde kurulan satış departmanları, üzerinde hummalı şekilde çalışılan yeni Apple merkezinin arkasında Çin’de tüm zamanını işine ayıran ucuz işçi kategorisinde görev yapan kişilerin desteği sayesinde oluşmakta. Apple’ın neredeyse fabrikasında sömürgecilik sistemini sağladığının altını çizebiliriz. Konu hakkında

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2010 Hakkı DUMAN Kişisel Blog. Tüm hakları saklıdır.